Смертник без громадянства

Дата: 14 Лютого 2012
A+ A- Підписатися

У 2001 році у штаті Вірджинія у власному будинку знайшли труп дівчини. Незабаром спіймали вбивць, які зізналися, що бідолашну їм замовив її ж колишній хлопець — українець Іван Телегуз. Нібито він позбавився жінки, щоб не платити аліменти. У 2006 році американська Феміда оголосила свій сліпий вирок: виконавцям — по тридцять років ув’язнення, а от Телегуза засудили до смертної кари.

Першими на сполох забили англійські правозахисники: справа українця шита білими нитками. Після оголошення вироку з’явилися факти, що свідчать про його невинність. Вбивці зізналися, що обмовили товариша, аби пом’якшити собі покарання. А суду присяжних не надали жодної інформації, яка могла б виправдати звинуваченого. Сусіди характеризують хлопця як спокійну, дружню та набожну людину.

Зараз 33–річний Іван перебуває у камері смертників штату Вірджинія. Вирок вступить у силу вже навесні цього року. Його остання надія в житті — отримати українське громадянство. Тоді смертну кару можна замінити на довічне ув’язнення. Адвокат Телегуза Софі Уокер приїхала до України, аби звернутися по допомогу до нашої влади. “У США дуже часто застосовують смертний вирок до громадян інших країн. Ймовірно, Телегуза позбавлять життя цього року. Тому дипломатична підтримка від української влади — єдине, що може його врятувати. Ми закликаємо уряд та омбудсмана звернутися до губернатора штату Вірджинія з проханням про помилування. Інакше життя Івана не врятувати”, — зазначила пані Уокер вітчизняним ЗМІ.

Ув’язнений — фактично людина без роду–племені. Ще у 1986 році він дев’ятирічним хлопчиком разом із сім’єю через релігійні репресії емігрував iз Західної України до США. Потрапивши до Нового світу за грін–карткою, родина так і не вирішила питання з отриманням американського громадянства протягом двадцяти років. Телегузи вважали себе українцями і завжди наголошували на цьому. Про справу Івана вітчизняні правники дізналися тільки два роки тому. Американці і тут обійшли закон, не повідомивши Україну про арешт, що є грубим порушенням Віденської конвенції про консульські злочини.

В останній час недосконалість судової системи США виявляється все частіше. Від жорсткої букви американського закону страждають переважно іммігранти та громадяни інших країн. “Це далеко не перший випадок, коли американські судді помиляються стосовно іноземців. Адже, звичайно, легше знайти когось слабшого й засудити, аніж розслідувати справу, шукати роками справжніх злочинців. Наприклад, одна з останніх показових історій — справа Івана Дем’янюка”, — каже правозахисник Володимир Чемерис.

Тетяна ДОЛГІЄР, Центр інформації з прав людини, для України молодої

ДОВІДКА “УМ”

Ще у серпні 2010 року Міжнародна правозахисна організація Reprieve звернулася до Уповноваженого ВР iз прав людини Ніни Карпачової з проханням захистити право на життя вихідця з України Івана Телегуза (уродженець міста Кам’янка Чернівецької області), засудженого в США до найвищої міри покарання за обвинуваченням у замовному убивстві. Вже 1 вересня 2010 року омбудсман Ніна Карпачова приєдналася до клопотання Телегуза про продовження терміну подачі апеляції до федерального суду США на зазначений вирок суду штату Вірджинія, щоб сторона захисту мала можливість належним чином підготуватися до апеляційного оскарження.

Як повідомляють у прес–службі Уповноваженого ВР iз прав людини, аргументуючи свою позицію, пані Карпачова зазначила, що Україна як учасниця відповідних до Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод остаточно скасувала цей вид покарання та послідовно виступає проти застосування смертної кари. На початку лютого 2011 року Окружний суд Західного федерального округу штату Вірджинія (США) розпочав розгляд апеляційної скарги засудженого до страти Івана Телегуза, але виправдання так і не сталося. У той же період Телегуз повторно звернувся до консульського відділу Посольства України у США з клопотанням про набуття громадянства України на підставі ст. 8 Закону “Про громадянство України” (за територіальним походженням).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: