Коаліція “За вільний інтернет” закликає не продовжувати блокування в інтернеті, бо СБУ та МЗС не дають інформації про їхню ефективність

Дата: 15 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Коаліція “За вільний інтернет” закликає владу не продовжувати практику блокувань в інтернеті, адже за два роки цієї практики Служба безпеки України та Міністерство закордонних справ так і не надали інформацію про її ефективність і не розкрили критерії та методологію, за якими складається список ресурсів для блокування.

Про це йдеться в заяві, оприлюдненій на сторінці коаліції.

Автори заяви нагадують, що 15 травня 2019 року – друга річниця запровадження інтернет-блокувань в Україні. Але на численні запити коаліції “За вільний інтернет” про методологію та ефективність блокувань відповідальні відомства або відмовлялися надати інформацію, або в різний спосіб ухилялися від відповіді.

Так, РНБО, рішеннями якої запроваджувалися блокування сайтів у межах економічних санкцій, у відповідь на запит повідомила, що моніторинг ефективності санкцій “забезпечує” Кабінет Міністрів України разом з СБУ та Національним банком України.

Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ у своїй відповіді підтвердив, що Служба безпеки України робить такий аналіз, однак у наданні запитуваної інформації відмовив: “Зазначена інформація була зібрана в процесі контррозвідувальної діяльності та є інформацією з обмеженим доступом”.

Секретаріат Кабміну зауважив, що не є розпорядником запитуваної інформації: “Відповідальними за узагальнення інформації про забезпечення реалізації та моніторингу ефективності санкцій визначено Міністерство закордонних справ та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України”.

У свою чергу МЗС назвало запитувану інформацію “службовою” і також відмовилося надати відповідь: “Оскільки ця інформація пов’язана зі здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень, вона має бути віднесена до розряду службової і не повинна оприлюднюватися”.

Коаліція “За вільний інтернет” закликає владу України відмовитися від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні та прозорі способи для цього.

“Підстави та результати обмежень інтернету в Україні зараз є повністю втаємниченими. Існуючий механізм блокування сайтів є, очевидно, непрозорим та порушує українське законодавство і міжнародні стандарти прав людини. Такі обмеження можуть бути запроваджені лише за рішенням суду та за наявності обґрунтованих підстав”, – зауважує координаторка коаліції, голова ГО “Лабораторія цифрової безпеки” Ірина Чулівська.

Нагадаємо, протягом останніх двох років президент України ввів у дію три рішення РНБО про санкції (№133/2017, №126/2018, №82/2019), які, зокрема, містять “заборону інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів”.

Восени 2018 року представники коаліції “За вільний інтернет” намагалися з’ясувати, за якими критеріями складають списки сайтів/ресурсів, доступ до яких пропонується  заборонити. Проте і РНБО, і СБУ тоді відмовили в наданні такої інформації. В Окружному адміністративному суді міста Києва наразі триває розгляд судової справи про порушення права на доступ до публічної інформації.

Напередодні річниці блокувань ГО “Лабораторія цифрової безпеки” надіслала інформаційні запити до Служби безпеки України та Ради національної безпеки і оборони України та спитала, чи проводили вони аналіз результатів та ефективності накладення санкцій у частині блокування інтернет-ресурсів, і попросила надати відповідні документи. Адже, відповідно до статті 3 Закону України “Про санкції”, застосування санкцій має ґрунтуватися на принципах законності, прозорості, об’єктивності, відповідності меті та ефективності.

Раніше коаліція “За вільний інтернет” публікувала юридичний аналіз про економічні санкції в частині запровадження “заборони інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів/сервісів, в т.ч. субдоменів”.

Довідка. Коаліція “За вільний інтернет” була створена у травні 2018 року у відповідь на постійні спроби влади обмежувати інтернет, блокувати веб-сайти та регулювати інтернет без урахування принципу верховенства права. До коаліції входять ГО “Платформа прав людини”, ГО “Лабораторія цифрової безпеки”, ГО “Центр прав людини ZMINA”, ГО “Кримська правозахисна група”, ГО “Центр громадянських свобод”, Представництво Freedom House в Україні та Микола Костинян.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: