“Били, прострелили руки й ноги, змушували копати могили”: історія волонтера, який вижив після розстрілу в Мотижині

Дата: 13 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

У селі Мотижин на Київщині, яке місяць було під окупацією, російські солдати затримали двох волонтерів, що привезли допомогу місцевим жителям. Чоловіків били, прострелили руки та ноги, а коли відступали, вирішили розстріляти. Одному з волонтерів вдалося врятуватися.

Розповідь Андрія Вербицького, який вижив після розстрілу в Мотижині, оприлюднили журналісти проєкту “ОЧІ”.

Скриншот з відео

Волонтер розповів, що вони з другом привезли волонтерську допомогу до Мотижина, коли російські окупанти їх зупинили та взяли в полон:

Нас обшукали, забрали телефони… Закинули в багажник, зав’язали очі, ноги, руки та повезли…” − згадує Андрій Вербицький.

Спочатку їх посадили в люк та по черзі виводили катувати: били, випитуючи позиції українських військовослужбовців. На другий день, за словами волонтера, їх стали водити в ліс, де змушували копати собі могили.

Як зазначив Вербицький, 23 березня обох чоловіків витягли з люка, повалили та почали бити по голові, по ліктях, по ногах, прострілювали руки та ноги, продовжуючи допитувати.

А після тортур російські окупанти завантажили волонтерів у БТР та повезли до річки на розстріл.

Я почув що стріляють, зняв з обличчя пов’язку, крикнув: “Не вбивайте!” – і відчув, як куля пройшла по підборіддю. Прикинувся, що не дихаю. Вони поїхали десь за дві хвилини. Я встав, почав розтягувати скотч на руках. Кинувся до друга – а в нього череп прострелений”, − розповів чоловік.

Після цього Андрій ще довго йшов з простреленою ногою до найближчого села. 

Раніше ZMINA повідомляла, що в Мотижині, російські окупанти вбили волонтера Сергія Кубрушка. Чоловік разом з родичем Андрієм розвозили їжу, а рідні та колеги вважають, що росіяни могли чекати на них, знаючи про їхню діяльність.

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку” збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
 
Зокрема, це умисні вбивства населення, катування і нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань чи серйозного каліцтва, зґвалтування, руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю, примус цивільних осіб чи військовополонених служити в збройних силах РФ, використання населення як “живих щитів”, депортація українців до Росії чи на окуповані нею території Донбасу і Криму, викрадення і незаконні арешти цивільних осіб, взяття заручників, вчинення нападу на військових, які припинили брати участь у воєнних діях, віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста, використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів), використання отруйних речовин, напади на релігійні й культурні установи, розграбування суспільної й особистої власності тощо.
 
Правозахисники просять надсилати інформацію і докази про вказані злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Ознайомтеся з детальною пам’яткою, як фіксувати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
 
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте нас на адресу tp@humanrights.org.ua.
 
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, просимо заповнити онлайн-форму.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: