Росія тягне час з обмінами військовополонених попри домовленості сторін – Координаційний штаб

Дата: 11 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Попри досягнуті домовленості щодо регулярності обмінів військовополоненими, влада РФ вчергове затягує процес.

Про це розповів представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Олег Слободяник під час обговорення в медіацентрі “Україна”. 

Учасники обговорення. Фото: медіацентр “Україна”

За його словами, Україна готова проводити обміни кожні два тижні, але РФ не має інтересу у цьому. 

“На жаль, на сьогодні, зважаючи на те, що ми вже декларували декілька разів, що виходимо на домовленість про регулярність в обмінах, ми, на жаль, продовжуємо спостерігати затягування цього процесу з ворожого боку… Якщо казати відверто, то ми й сьогодні мали б це робити (обміняти полонених. – Ред.), але цього не станеться”, – каже Слободяник. 

Окрім цього, представник Координаційного штабу розповів, що нині бракує обмінного фонду, щоб повернути усіх військовополонених бійців та бійчинь ЗСУ. До того ж у російському полоні перебувають тисячі цивільних, обмін яких взагалі не регламентований у міжнародному праві.

“Потрібно мати інструмент, основний інструмент – обмінний фонд. І, якщо завтра стане питання в тих умовах, які є, до зупинки якогось перемирʼя повернути всі, російська сторона буде готова, можливо, говорити про обмін один до одного. І ми не зможемо повернути всіх. І це – обʼєктивна реальність та правда, яку потрібно усвідомлювати”, – додав Слободяник. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Під час обговорення у медіацентрі “Україна” також підняли тему кількості полонених бійців ЗСУ, зокрема серед десантників. Так, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95 ОДШБр Тетяна Гойдик навела такі дані: 

  • по 79 бригаді 101 військовополонений, підтверджений Червоним Хрестом, 27 – без підтвердження, звільнено 60;
  • по 95 бригаді 56 військовополонених, підтверджених МКЧХ, 15 – полон без підтвердження, звільнені – 13 людей;
  • по 46 бригаді 9 – підтверджено МКЧХ, 20 – полон без підтвердження, звільнено – 22;
  • 25 бригада, 91 – підтверджені МКЧХ, 28 – полон без підтвердження, звільнено 21; 
  • 80 бригада, 18 підтверджено МКЧХ, 10 – полон без підтвердження, і з крайнім обміном звільнено 9.

Нагадаємо, що звільнені з російського полону бійці ЗСУ розповіли, як в Курському СІЗО адміністрація могла доплачувати тюремникам за знущання з полонених. 

Є дані про те, що російське вище військово-політичне керівництво дозволило тортури щодо українських військовополонених. У підсумку більшість звільнених пережили нелюдське поводження.

Російських полонених в Україні тримають відповідно до норм Женевських конвенцій, що незалежно підтверджували спостерігачі. Торік уряд був вимушений відкрити вже п’ятий табір для військовополонених росіян, бо РФ блокує обміни. Загалом за роки повномасштабної війни Україна витратила на утримання військовополонених понад 294 мільйони гривень. 

Фотографія обкладинки: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter