Російському історику Дмитрієву присудили премію свободи імені Сахарова

Дата: 23 Травня 2021
A+ A- Підписатися

Премію “За свободу думки” імені Андрія Сахарова Норвезький Гельсінський комітет присудив голові відділення товариства “Меморіал” у російському регіоні Карелія, досліднику сталінських репресій Юрію Дмитрієву, який відбуває ув’язнення в РФ.

Про це йдеться на сайті Норвезького Гельсінського комітету.

Юрій Дмитрієв

До 100-річчя з дня народження Андрія Сахарова Норвезький Гельсінський комітет вручить історику і дисиденту Юрію Дмитрієву премію Сахарова 2021 року”, – йдеться в повідомленні.

У ньому також наголошується, що “робота Дмитрієва щодо так званих ліквідацій у сталінську епоху вважається нинішнім російським урядом настільки небезпечною, що проти нього сфабрикували обвинувачення в педофілії та сексуальному насильстві”.

Генеральний секретар комітету Гейр Хеннеланд, коментуючи рішення про присудження премії Дмитрієву, зазначив: “Юрій Дмитрієв відомий своєю роботою з виявлення жертв радянського терору в Карелії, де десятки тисяч людей були розстріляні і вбиті без суду і слідства і поховані в братських могилах. Дмитрієв буквально зібрав кістки жертв у цих масових похованнях, упізнав їх по іменах і повернув їм гідність“.

Він додав, що з часу, коли Андрій Сахаров був політичним в’язнем, коли боровся за те, щоб його країна подивилася в обличчя своєму минулому й усвідомила важливість документування правди для запобігання нових злочинів, тягнеться пряма ниточка до сьогоднішньої боротьби Юрія Дмитрієва в сучасній Росії.

Дослідника затримали у грудні 2016 року через анонімне звернення до правоохоронців. Слідчі заявили, що 62-річний історик з 2008 до 2015 року начебто фотографував оголеною свою 11-річну прийомну доньку.

У правозахисній організації “Меморіал” пояснили, що фото не оброблялися і не видруковуватися, нікому їх не показували та не поширювали в інтернеті. На жодному знімку немає інших людей, предметів, імітації будь-якої дії. Самого Дмитрієва на кадрах немає. 

Історик провини не визнав. За його словами, фотографував він дитину для моніторингу її здоров’я і звітності перед органами опіки.

На початку 2018 року історика відпустили із СІЗО, а у квітні виправдали за звинуваченням у виготовленні порнографії та ненасильницьких розпусних діях. У червні слідство проти Дмитрієва відновили.

27 червня 2018 року Дмитрієва вже затримали через начебто насильницькі дії сексуального характеру щодо особи до 14 років.

Після винесення виправдувального вироку Дмитрієв отримав премію Московської Гельсінської групи за внесок у захист прав людини та став фіналістом премії Бориса Нємцова. Справа дослідника викликала великий резонанс, на підтримку вченого і правозахисника виступило багато артистів, письменників і музикантів.

Фотографія обкладинки: Норвезький Гельсінський комітет

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter