Російські правозахисники оскаржують анексію Криму в суді

Дата: 03 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Російські правозахисники подали скаргу до Конституційного суду, у якій заперечується конституційність закону про приєднання до Росії Криму та Севастополя.

Про це в інтерв’ю “Радіо Свобода” розповів керівник російського Товариства захисту прав споживачів “Громадський контроль” Михайло Аншаков.

За його словами, у скарзі правозахисники посилаються на пріоритет міжнародного права, який закріплено у статті 15 частини 4 Конституції Російської Федерації.

Аншаков пояснює, що через особливості законодавства звичайні громадяни не можуть звернутися до Конституційного суду РФ, якщо вважають, що їхні права порушено тим чи іншим законом. Звертатися можна лише тоді, коли права порушено у конкретній справі, що розглядається у суді. Щоб отримати можливість такого звернення, правозахисники подали документи на реєстрацію міжнародного громадського руху “Союз на підтримку російсько-української дружби”, одне з відділень якого було створено у Криму. Коли Міністерство юстиції у реєстрації відмовило, пославшись на федеральний конституційний закон про прийняття Криму і Севастополя в Російську Федерацію, а згодом Замоскворецький районний суд підтвердив це рішення Мін’юсту, у правозахисників з’явилася можливість подати скаргу на закон.

Правозахисники зазначають, що фактично вимагають цією скаргою визнати закон неконституційним. Вони розуміють, що суд не є незалежним, і керуватиметься при винесенні рішення політичною доцільністю, але важливо привернути до цієї проблеми увагу громадськості, насамперед юристів.

Оскільки конституція була порушена шляхом такого неконституційного ухвалення приєднання двох суб’єктів до складу Російської Федерації, це може мати найсерйозніші і небажані наслідки для нашої правової системи, для практики застосування права. Тобто фактично відбулася зміна конституційного ладу. Про це потрібно говорити. Ми вважаємо, що робимо дуже важливу справу“, – говорить Михайло Аншаков.

Російське законодавство передбачає, що Конституційний суд може протягом трьох місяців вирішувати, чи буде він розглядати цю скаргу.

Нагадаємо, раніше “Громадський контроль” оприлюднив пам’ятку для російських споживачів. У ній зазначено, що згідно з низкою міжнародних договорів, які мають пріоритет перед російським законодавством, Крим є територією України, тому зміни до Конституції РФ не можуть змінити статус півострова. Тому при купівлі товарів, нерухомості та відвідуванні території з туристичною метою росіянам бажано керуватися українським законодавством або взагалі відмовитися від тих чи інших дій. Після опублікування Роскомнагляд на вимогу Генпрокуратури РФ почав блокувати сайт “Громадського контролю”, а Громадська палата РФ спрямувала до Генпрокуратури запит щодо перевірки тексту пам’ятки на наявність ознак посягання на основи конституційного ладу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: