Росія відмовляється від угоди про Міжнародний кримінальний суд

Дата: 16 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Президент РФ Володимир Путін підписав розпорядження про вихід Росії з Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).

Відповідне розпорядження опубліковано на порталі правової інформації.

Документ було підписано президентом Росії Володимиром Путіним  16 листопада.

У ньому зазначено, що таке розпорядження було підписано за пропозицією Мін’юсту РФ, яке було погоджено з МЗС РФ та іншими відомствами.

“Прийняти пропозицію Мін’юсту Росії про направлення повідомлення Генеральному секретареві ООН про намір Російської Федерації не стати учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду, прийнятого Дипломатичною конференцією повноважних представників під егідою ООН в Римі 17 червня 1998 року”, – зазначено в розпорядженні. 

МЗС РФ має направити повідомлення про таке рішення генсеку ООН.

Розпорядження набирає чинності 16 листопада.

Голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик пов’язує таке термінове рішення з останніми висновками офісу прокурора МКС про те, що дії Росії під час анексії Криму та на Донбасі можуть бути розглянуті як військові злочини, що відповідають статтям Римського статуту.

“В #AggressionFederation істерика після оприлюднення останнього звіту офісу прокурора МКС, і в цьому є досягнення ряду українських громадських організацій, які документували і передавали до Гааги злочини проти людяності і воєнні злочини під час #Євромайдан, на Донбасі і в Криму. Але Путіна це (відмова від угоди) не врятує, бо для гаазького суду все одно, з якої країни походить злочинець і чи ратифікувала вона Римський статут. Буде видано ордер на арешт, і, як тільки підозрюваний опиниться на території однієї з країн, яка ратифікувала Римський статут (а таких країн зараз у світі 123), він має бути негайно заарештований і переданий в Гаагу”, – пише Печончик у Фейсбук.

Нагадаємо, в оприлюдненому 14 листопада щорічному звіті прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі ситуація в Криму прирівнюється до міжнародного збройного конфлікту.

Римський статут підписаний 1998 року, ним засновується Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, який ще часто неофіційно називають Гаазьким трибуналом.

Римський статут МКС ратифікували понад 120 країн. Росія підписала його ще у 2000 році, проте так і не ратифікувала документ. 

Україна також досі не ратифікувала Римський статут. 2 червня народні депутати України ухвалили зміни до Конституції у частині правосуддя, у яких передбачено відтермінування можливості ратифікації на три роки Римського статуту МКС. Правозахисники вказали на низку недоліків в ухваленому документі.

МКС є першим в світі постійним міжнародним судом з юрисдикцією щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Основним принципом роботи суду є принцип комплементарності, що полягає в тому, що суд втручається у розгляд тих чи інших справ тільки тоді, коли національні правові системи не в змозі або не бажають розслідувати і притягати до відповідальності осіб, винних у геноциді, злочинах проти людяності і воєнних злочинах.

Наразі МКС розслідує десять справ: Центральноафриканська Республіка I і II; Демократична Республіка Конго; Дарфур, Судан; Кенія; Лівія; Уганда; Кот-д’Івуар; Малі та Грузія. МКС видав 33 ордери на арешт і дев’ять повісток з’явитися перед судом. Чотири процеси тривають зараз. Було винесено два обвинувачувальних і один виправдувальний вирок.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter