Реєстрація бізнесу, землі та вклейка фото: Рада готує нові тарифи на адмінпослуги

Дата: 05 Червня 2025
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №4380 “Про адміністративний збір”. Документ пропонує оновити та впорядкувати розміри оплати за окремі адмінпослуги, щоб вони були справедливими й обґрунтованими.

Про це повідомила голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку й містобудування та очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк, пише РБК-Україна.

Фото: Віталій Носач, РБК-Україна

Вона пояснила, що йдеться про такі послуги, як реєстрація шлюбу, створення бізнесу, оформлення прав на землю, нотаріальні дії в сільській місцевості, а також, наприклад, вклейка фото в паспорт. Водночас послуги, пов’язані із соціальним захистом, і надалі залишатимуться безоплатними.

Шуляк зазначила, що деякі суми оплати за адмінпослуги не змінювали з 1993 року. Зокрема, вартість реєстрації шлюбу все ще становить 85 копійок. За таких умов місцеві бюджети не можуть покривати витрати на роботу Центрів надання адмінпослуг, особливо в умовах, коли кошти держави мають іти насамперед на армію, освіту, медицину та інші ключові потреби.

На сьогодні, за її словами, ЦНАПи надають від 400 до 500 послуг, із яких близько 90% – безплатні. Утримання цих центрів фінансується з місцевих бюджетів, а чинні тарифи компенсують лише до третини витрат. Найбільше надходжень забезпечують лише послуги з оформлення нерухомості та паспортів. Водночас держава постійно розширює перелік послуг, які мають надавати ЦНАПи, що призводить до перевантаження працівників і нестачі персоналу.

Шуляк зазначила, що через надмірне навантаження, низькі зарплати й кадровий дефіцит система поступово деградує, а органи місцевого самоврядування не мають достатніх ресурсів для її стабільної роботи. Законопроєкт має допомогти покращити ситуацію, надавши можливість компенсувати витрати.

Крім того, вона наголосила, що для розвитку цифрових послуг також потрібне постійне фінансування: міжнародна технічна допомога може покривати розробку, але не підтримку сервісів, їхню безпеку, серверне обладнання тощо.

Також Шуляк звернула увагу і на проблему непрозорих механізмів оплати за деякі держпослуги. Вона навела приклад послуги “Шлюб за добу”, яка триває вже 8 років у форматі експерименту Мін’юсту. Хоча громадяни платять за неї кілька тисяч гривень, до місцевого бюджету потрапляє лише 85 копійок. Вона також згадала витяги з реєстру ДРАЦС, які в органах місцевого самоврядування коштують менше гривні, тоді як Мін’юст встановлює за них ціни в межах 500–700 гривень.

Ще один приклад – державне підприємство “Документ”, яке в системі ДМС в Україні бере додаткові 650 гривень за кожну послугу, а за кордоном – ще більше: від 80 до 100 євро до вартості кожного паспорта. Шуляк підкреслила, що такі речі мають бути впорядковані й не мають виглядати як комерційна діяльність, адже це державні послуги.

Тож законопроєкт “Про адміністративний збір” передбачає:

  • єдині підходи до формування вартості адміністративного збору;
  • створення відкритого реєстру усіх платних адмінпослуг із зазначенням цін;
  • заборону стягнення додаткових платежів, які не передбачені законом.

Шуляк підкреслила, що ухвалення цього законопроєкту – одне з зобов’язань України перед Європейським Союзом. Документ враховує досвід країн ЄС у сфері адміністрування державних послуг.

Нагадаємо, що в Україні активно розвиваються соціальні служби, які надають підтримку військовим, ветеранам, їхнім родинам та громадам у складних умовах війни. Ці служби займаються розвʼязанням соціальних проблем мобілізованих – від кредитів і розлучень до догляду за дітьми, супроводом родин у госпіталях і батальйонах, організацією психологічної та соціальної допомоги, а також відновленням сімейних стосунків через спеціальні програми відпочинку й терапії.

Крім того, вони закуповують послуги у громадських організацій, створюють центри протидії домашньому насильству та розробляють програми наставництва для дітей, які втратили батьків.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter