Рада підтримала законопроєкт про мирне вирішення конфліктів поза судом

Дата: 17 Липня 2020
A+ A- Підписатися

Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт “Про медіацію” (№3504), який на законодавчому рівні закріплює можливість проведення процедури добровільного позасудового врегулювання конфлікту (спору) шляхом переговорів між його сторонами, за допомогою медіатора.

Про це повідомили в Мін’юсті. 

Процедура медіації застосовуватиметься в будь-яких конфліктах (спорах), які виникають, зокрема, з цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносин, а також у кримінальних провадженнях під час укладання угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим та в інших сферах суспільних відносин.

Звернутися до медіатора для проведення медіації як до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу, так і під час судового, третейського чи арбітражного провадження або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу зможуть фізичні та юридичні особи.

Медіація проводитиметься за взаємною згодою сторін на принципах добровільності, конфіденційності, незалежності та нейтральності, неупередженості медіатора; самовизначення та рівності прав сторін медіації. Набути статус медіатора зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку у сфері медіації в Україні або за її межами.

Підготовка у сфері медіації становитиме не менш як 90 годин навчання, зокрема 45 годин практичного навчання, та охоплюватиме теоретичні знання та практичні навички щодо принципів, порядку та методик проведення медіації, правового регулювання медіації, етики медіатора, ведення переговорів та врегулювання конфліктів (спорів).

Готуватимуть медіаторів заклади освіти, а також організації, що забезпечують проведення медіації, об’єднання медіаторів, суб’єкти господарювання будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, що мають право надавати послуги у сфері медіації або організовувати їхнє надання відповідно до законодавства. Водночас реєстри медіаторів зможуть вести ті ж об’єднання медіаторів, організації, що забезпечують проведення медіації, а також органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які залучають медіаторів або послугами яких користуються.

Також законопроєкт пропонує визначити права та обов’язки медіатора і сторін медіації, порядок проведення медіації, вимоги до договору про медіацію та до угоди про врегулювання конфлікту за результатами медіації. Водночас пропонується передбачити, що в разі успішного проведення медіації щодо спору, який є предметом розгляду суду, відповідній стороні судового провадження судом буде повернуто 60% сплаченого судового збору.

Нагадаємо, що першими у світі медіацію на законодавчому рівні запровадили США ще 1981 року в штаті Каліфорнія. Відтоді медіація поширилась у багатьох країнах, зокрема в Австрії, Бельгії, Великій Британії, Норвегії, Німеччині, Фінляндії, Польщі), Австралії, Новій Зеландії та в інших.

Починаючи з 2003 року в Україні проводяться експерименти із застосування медіації в судах, зокрема в Києві, Харкові, Івано-Франківську, Вінниці та інших містах. Так, наприклад, із червня 2010 до жовтня 2011 року судді-медіатори окружного адміністративного суду у Вінниці провели 31 процедуру медіації, з яких у 20 випадках сторони досягли позитивного результату та підписали відповідну угоду.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter