Pro bono за хмельницьким сценарієм

Дата: 18 Червня 2012
A+ A- Підписатися

Адвокати м.Хмельницький є прикладом для наслідування щодо надання безоплатної правової допомоги. Вони не програли жодної справи pro bono, опублікували 10 тисяч буклетів з порадами для населення і «дійшли» до Європейського суду з прав людини. На черзі — відкриття безкоштовної правової школи.

Від консультації — до організації

Спочатку адвокати безкоштовно консультували громадян у Центрі правової інформації та правових консультацій. Однак невдовзі зрозуміли, що самих консультацій мало: людину необхідно представляти в суді.

«Без юриста можна програти справу, навіть якщо ти й правий, — коментує адвокат Антон Заболотний. — Сам по собі процес — кримінальний чи цивільний — складний. Суддя сидить у кріслі й чекає доказів. І, не знаючи тонкощів процесу, не можна позитивно вирішити справу».

aa2 6312

Тож «узяти людину на руки» в правовому розумінні й довести її справу до кінця — таким було рішення перших восьми адвокатів Хмельницької обласної громадської організації «Подільська правова ліга», які зголосилися надавати свої послуги на умовах pro bono.

Голова організації Андрій Місяць розповідає, що першопрохідцями стали успішні, із значним досвідом роботи, відомі в Хмельницькому адвокати, які були більше зацікавлені в особистому розвитку, ніж у заробітку.

Всупереч скептичним прогнозам, діяльність адвокатів набула нечуваного розголосу. Тоді ж і постало питання вироблення критеріїв, кому й на яких умовах надавати безоплатну допомогу.

До справ, допомога в яких надається на умовах pro bono, віднесли насамперед ті, які мали значний суспільний інтерес. Одна із них, наприклад, стосувалася оформлення документів на земельну частку (пай) мешканцями села Калинівка. Землевпорядна організація загубила сертифікати на землю, а акт, який дає право власності на землю, видається тільки на підставі сертифіката. «Немає сертифіката — немає акта. Ця справа зачіпала інтереси понад тридцяти осіб, переважно пенсіонерів. Ми взяли одну людину й виграли її справу в суді. Усі інші просто пішли із цим судовим рішенням і за шаблоном відстояли своє право. Їм уже не потрібен був адвокат», — розповідає А.Місяць.

До інших справ, допомогу в яких хмельницькі адвокати надають безоплатно, pro bono належать ті, де очевидна нерівність сторін і вирішення яких дозволить запобігти ушкодженню здоров’я клієнта, незаконному звільненню з роботи чи іншому суттєвому порушенню трудових прав, попередити відчуження власності людини тощо.

Водночас адвокати «Подільської правової ліги» не беруться за справу, якщо вона дорівнює «ціні м’якої іграшки», або ж є кримінальною (оскільки згідно з законом у такому випадку передбачений адвокат).

В особовому списку організації — 16 справ pro bono, 7 із яких завершені позитивно, решта — у процесі. Щодня до організації звертається щонайменше 10 осіб. Їхні клієнти — переважно малозабезпечені громадяни, пенсіонери, інваліди, члени багатодітних сімей, учасники бойових дій та інші. Також адвокати надають фахову підтримку громадським організаціям, органам місцевого самоврядуванням, громадам, які не можуть собі дозволити тримати в штаті юриста.

Серед стратегічних завдань «Подільської правової ліги» — зайнятися підготовкою заяв до Європейського суду з прав людини, а також організувати безкоштовну правову школу для адвокатів. На це їх наштовхнула велика кількість звернень громадян щодо соціальних виплат.

Медом помазано?

Нині з «Подільською правовою лігою» на умовах pro bono співпрацює 18 адвокатів, ще стільки ж, за словами голови правління, готові долучитися хоч завтра. Питання лише в збільшенні потужності організації, на що потрібен час.

«Самому варитися у своєму казані — це добре, але необхідний «вихід» із нього, — пояснює свою участь у програмі pro bono адвокат Валентин Лучковський. — Коли я бачу, що справа цікава, але людина не в змозі оплатити послуги, я погоджуюсь».

«Не на всіх справах заробиш, — додає адвокат Олег Савійський. — Нещодавно до нас звернувся молодий хлопець із питанням встановлення опіки над своїм молодшим братом. Батько пропав безвісти, мати померла. Він прийшов до нас із грошима, однак цю справу ми беремося вести безкоштовно».

«У pro bono адвокат не тільки віддає, а й багато отримує, — підкреслює А.Місяць. — Провідні спеціалісти галузі аналізують зміни до законодавства, надають фахову підтримку колегам, у нас потужна судова практика. Зокрема, є чому навчитися молодим спеціалістам, іноді навіть більше, аніж в юридичних клініках».

Також у рамках pro bono видаються спеціальні порадники, в яких доступно пояснюють типові юридичні питання.

Ірина Виртосу, Центр інформації про права людини, для Закон і бізнес, №23 (1062) 02.06—08.06.2012

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: