“Прірва страху та дикого беззаконня”: правозахисники зібрали свідчення українців з окупованих Херсонщини та Запоріжжя

Дата: 25 Липня 2022
A+ A- Підписатися

На території тимчасово окупованих Херсонської та Запорізької областей російські військові створили атмосферу страху та беззаконня, катуючи та незаконно позбавляючи волі місцевих мешканців. 

Про це йдеться в новому звіті Human Rights Watch.

Фото: SERGEI ILNITSKY / SHUTTERSTOCK

Автори звіту поспілкувались із 71 людиною з Херсона, Мелітополя, Бердянська, Скадовська та ще десятка міст Херсонської та Запорізької областей, які описали понад чотири десятки випадків свавільних затримань і катувань.

Задокументували правозахисники й катування трьох полонених військовослужбовців територіальної оборони, двоє з яких загинули.

Метою зловживань, схоже, було отримати інформацію та вселити страх, щоб люди змирилися з окупацією, оскільки Росія прагне встановити суверенітет над окупованою територією всупереч міжнародному праву”, – кажуть автори.

У звіті зібрали деякі історії затриманих, зокрема 47-річного Віталія Лапчука – тероборонівця, якого росіяни викрали з будинку разом із дружиною та сином у березні й убили. 

“З початку окупації російські військові націлювалися на затримання чи захоплення не лише військовослужбовців Сил територіальної оборони, які за міжнародним гуманітарним правом повинні розглядатися як військовополонені, а й місцевих мерів та інших державних службовців, офіцерів поліції, а також учасників бойових дій, протестів проти окупації, журналістів чи інших осіб, які, ймовірно, мають інформацію, пов’язану з безпекою, або виступають проти окупації”, – констатують правозахисники.

Ризик опинитись у руках росіян на тимчасово окупованих територіях надзвичайно високий, але виїхати з регіону нині майже неможливо або дуже важко через блокування шляхів росіянами.

За словами постійної представниці президента України в Криму Таміли Ташевої, яка стежить за ситуацією в окупованих районах півдня, з лютого лише на Херсонщині вдалося дізнатися про щонайменше 600 насильницьких зникнень.

Українці на окупованих територіях переживають пекельні випробування. Російська влада має негайно розслідувати воєнні злочини та інші зловживання з боку своїх сил у цих районах, як і міжнародні слідчі органи, з метою переслідування”, – заявила старша дослідниця Human Rights Watch щодо України Юлія Горбунова.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter