Представники РПЦ допомагають російським військовим депортувати українців в РФ

Дата: 24 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

Одну з ключових ролей у депортації та розселенні українців посідає російська православна церква. Міністерство надзвичайних ситуацій Росії передає до РПЦ інформацію про депортованих, а далі вони централізовано розселяють людей по церквах та монастирях. 

Про це повідомляє видання “Слідство.Інфо”.

Священник РПЦ відвідує депортованих українців. Джерело: diaconia.ru

За інформацією журналістів, від самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну МНС Росії надсилає звіти щодо окупованих територій та депортованих українців на електронну пошту Синодального відділу з благодійності російської православної церкви. МНС щоденно інформує церковників про зміни в ході військових дій на окупованих територіях України та про кількість примусово вивезених українців, маршрути та час доставлення людей з України в Росію.

Відповідні електронні листи благодійного крила РПЦ розслідувачам надали хакери з Anonymus та проєкту DDoSecrets.

Листування велося з пошти mchs@diaconia.ru — імовірно, її створили спеціально для контактів між російськими церковниками та силовиками у питаннях війни в Україні. Перший тестовий лист на цю пошту надійшов 21 лютого 2022 року, перед самим вторгненням РФ в Україну.

У останньому листі від 30 березня, який є у розпорядженні “Слідства.Інфо”, зазначається, що за весь час депортації до Росії прибули майже 490 тисяч людей, серед яких 100 тисяч — діти. Таку ж кількість насильно вивезених до Росії українців у своїх заявах тими днями називала українська Омбудсман Людмила Денісова.

Мешканка села Рубіжне, що на лінії вогню на Донбасі, розповіла журналістам про свій 5-денний шлях через Росію до Естонії та низку допитів, які їй довелося пройти на території держави-окупанта. За її словами, особливо неприємними були бесіди з російськими МНС-никами, бо вони поливали брудом Україну і її керівництво.

Ті ж українці, кому не вдалося вибратися з Росії після примусового вивезення (а їх переважна більшість) після “фільтраційних” бесід, по суті допитів, зі співробітниками російського МНС потрапляють у друге коло фільтрації — “духовне”. Силовики, які давно і плідно співпрацюють з російськими церковниками, передають українців до монастирів та церков“, пише видання.

Зі згаданого листування, переданого групою Anonymus та проєктом DDoSecrets, а також з відкритих джерел журналісти дізналися, що практично у кожному регіоні, куди привозять українців, є своя єпархія, яка опікується питаннями переселенців. Вони приносять їм їжу та проводять “духовні бесіди”.

За даними офіційного сайту Московського патріархату, 52 єпархії РПЦ “надають допомогу” вивезеним українцям.

Деякі єпархії виділили свої монастирі та притулки для проживання переселених українців. Однак невідомо, яким чином туди потрапляють люди, оскільки про можливість розміщення у церковних установах РПЦ публічно не повідомляє. Лише звітує про завершені розселення.

Так само важко порахувати конкретні церковні установи, які займаються питаннями переселенців. Найчастіше церковники зазначають, що переміщеним українцям надала допомогу “Тамбовська єпархія”, не уточнюючи конкретної адреси.

На офіційному сайті РПЦ звітують про вісім пунктів поселень українців на території церковних установ РПЦ (журналістам вдалося зібрати інформацію про 11 таких закладів). ​

“До 21 квітня в Росії біженці розміщені в церковному притулку в станиці Маничській, притулку в Каменську-Шахтинському, притулку у Воронезькій єпархії, Іверському жіночому монастирі Ростовської єпархії, Успенському чоловічому монастирі у Тверській єпархії, Марфоє у Білгороді. Також за підтримки церкви розміщено біженців у Новочеркаську Ростовської єпархії. Сім’ю біженців прийняв Ковалевський дитячий будинок у Костромській єпархії”,  — пишуть на сайті. 

Також у листуванні Синодального відділу з благодійності журналісти знайшли лист про необхідність встановлення камер спостереження у місцях перебування переселених українців. Церковники пояснюють це безпековими міркуваннями.

Разом з тим, РПЦ не афішує шляхи доставлення українців до своїх церковних закладів, умови їхнього утримання, а тим більше інформацію про камери спостереження за насильно вивезеними людьми.

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку” збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
 
Зокрема, це умисні вбивства населення, катування і нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань чи серйозного каліцтва, зґвалтування, руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю, примус цивільних осіб чи військовополонених служити в збройних силах РФ, використання населення як “живих щитів”, депортація українців до Росії чи на окуповані нею території Донбасу і Криму, викрадення і незаконні арешти цивільних осіб, взяття заручників, вчинення нападу на військових, які припинили брати участь у воєнних діях, віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста, використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів), використання отруйних речовин, напади на релігійні й культурні установи, розграбування суспільної й особистої власності тощо.
 
Правозахисники просять надсилати інформацію і докази про вказані злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Ознайомтеся з детальною пам’яткою, як фіксувати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
 
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте нас на адресу tp@humanrights.org.ua.
 
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, просимо заповнити онлайн-форму.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter