Правило “двох стін” або підвал: куди під час тривоги ховаються люди з інвалідністю в місцях несвободи

Дата: 20 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

В установах інституційного догляду Черкаської та Дніпропетровської областей відсутні бомбосховища та укриття, які були б доступні для людей з інвалідністю. Замість цього мешканці закладів під час повітряних тривог дотримуються правила “двох стін” або спускаються до підвалів, де на всіх не вистачає місця.

Про це повідомляє правозахисна організація Fight For Right, яка з партнерами відвідала ці заклади.

Фото з відкритих джерел

Монітори відвідали Мокрокалігірський психоневрологічний інтернат у Черкаській області та Дніпропетровський геріатричний пансіонат. 

“У кожному із закладів живуть, окрім постійних мешканців, евакуйовані люди з інвалідністю. Під час інтерв’ю вони зазначили, що персонал ставиться до них уважно, а всі їхні базові потреби задоволено. Однак монітори виявили все ще не розв’язану “стару” проблему: відсутність надійних і доступних укриттів, куди люди з інвалідністю можуть сховатися під час повітряних тривог”, зазначає Fight For Right.

Правозахисна організація додає, що в психоневрологічному інтернаті на Черкащині такого укриття не існувало до початку широкомасштабного російського вторгнення. Зараз як укриття використовуються підвали, місця, в яких не вистачає для розміщення персоналу та всіх мешканців. Однак адміністрації вдалося забезпечити там мінімальні необхідні умови: місткості для води, туалет, протипожежні інструменти. Шлях до укриття позначено вказівниками.

Ресурсів для створення укриття відповідно до встановлених державою вимог зараз немає. За словами команди моніторів, відповідальність за створення або реконструкцію та облаштування укриття відповідно до наявних стандартів має лежати не тільки на адміністрації закладу, але й на місцевій і військовій адміністрації, а також профільному виконавчому органі державної влади. 

У Дніпропетровському геріатричному пансіонаті користуються правилом “двох стін”, тому що підвал не може виконувати функцій укриття. Люди, які не можуть пересуватися самостійно, перебувають у групі ризику, бо персонал не може перемістити їх усіх одночасно до безпечного місця під час повітряної тривоги.

Відомо, що моніторингові візити до місць несвободи продовжуватимуться, а за результатами цього буде презентований аналітичний звіт щодо дотримання прав осіб з інвалідністю в місцях несвободи під час війни.

Нагадаємо, що люди з інвалідністю на тимчасово окупованих армією РФ територіях України не мають доступу до базових прав, також вони нерідко стають “живим щитом” для загарбників. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter