Правозахисники пояснили, як жителі окупованих територій можуть підтвердити стаж без трудової книжки

Дата: 05 Жовтня 2022
A+ A- Підписатися

Жителі тимчасово окупованого Криму та інших окупованих територій можуть підтвердити трудовий стаж за відсутності трудової книжки чи записів у ній.

Про це повідомила правозахисна організація “КримSOS”.

За словами юристки КримSOS Анастасії Калініної, до постанови Кабміну, що регулює підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній, були внесені зміни.

Відповідно до змін, поняття трудового стажу замінюється поняттям “стаж роботи”. Стаж роботи підтверджується: трудовою книжкою та/або даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

У разі якщо стаж роботи отримано до 2014 року, а трудову книжку втрачено або зіпсовано печатками окупаційних органів влади, то для підтвердження стажу можна подавати документи в електронному вигляді за допомогою електронного цифрового підпису:

  • довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій;
  • довідки, виписки з наказів, особові рахунки й відомості на видавання заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їхнє виконання;
  • інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

“Стаж роботи для ФОП зараховується за умови підтвердження сплати страхових внесків (ЄСВ). Фактично це норма для осіб, які останні роки проживали на території окупованого Криму та яким не вистачає стажу для нарахування пенсії. Тобто можна заплатити недостаючий єдиний соціальний внесок та отримати необхідний стаж роботи для нарахування пенсії”, – додає юрист.

Окрім стажу роботи для нарахування пенсії необхідний достатній пенсійний вік, який, зокрема, можна підтвердити такими документами:

  • свідоцтво про народження;
  • паспорт громадянина України;
  • інший документ, що посвідчує особу.

Якщо документи, що підтверджують стаж роботи, відсутні через те, що підприємства, установи, організації або їхні правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та/або пошкоджені чи знищені внаслідок військової агресії РФ проти України, то відповідний стаж встановлюється на підставі показів не менш ніж двох свідків, які б знали заявника за спільною з ним роботою на одному підприємстві, в установі, організації (зокрема, колгоспі) або в одній системі й мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника, заявили в організації.

Раніше правозахисники повідомляли, що для оформлення української пенсії на підконтрольних Києву територіях кримчанам доведеться звертатися до суду.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter