Правозахисники звели перед Кабміном цегляну “стіну”, щоб нагадати про постраждалих від конфлікту

Дата: 19 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Уряд не хоче бачити в переселенцях та жителях окупованих територій повноцінних громадян України і продовжує створювати для них додаткові проблеми. 

Про це заявили члени Коаліції громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та мешканців тимчасово окупованих територій, під час акції біля Кабінету Міністрів.

Як передає кореспондентка Центру прав людини ZMINA, правозахисники облаштували перед будівлею уряду символічний цегляний “мур” та закликали урядовців “будувати мости, а не стіни”.

Організатори також розмістили перед держустановою ілюстрацію художниці Алевтини Кахідзе, де вона зобразила міністра соціальної політики Андрія Реву, який раніше дискримінаційно висловився про мешканців окупованого Донбасу. Мати художниці, Людмила Андріївна, в січні померла в черзі на блокпосту, коли їхала за пенсією.   

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО “Громадський холдинг “Група впливу”, нагадала, що подібна акція вже відбувалась у 2016 році. Тоді правозахисники протестували проти дискримінаційного порядку соціальних виплат для ВПО.

“Минуло три роки. Замість налагодження зв’язків з мешканцями тимчасово окупованих територій – драконівський порядок перевезення товарів та речей через лінію зіткнення. Замість соціального захисту постраждалих громадян – принизливі перевірки. Ми впевнені, що Кабмін може встигнути ухвалити необхідні проекти постанов, щоб побудувати міст у майбутню реінтеграцію замість того, щоб зміцнювати мур”, – наголосила Дурнєва.

До соціальної політики України щодо постраждалого від конфлікту населення прикута увага всього світу, зазначає юристка благодійного фонду “Восток-СОС” Ольга Аношкіна. За її словами, міжнародна спільнота постійно критикує державу за недолугі кроки та недоречні обмеження.

 

“Із 2014 року і до сьогодні ми маємо механізм виплати пенсій, за яким мешканці окупованих територій мають ставати на облік як переселенці. Це змушує людей отримувати довідки ВПО, навіть якщо вони не переїжджали, регулярно перетинати лінію зіткнення та наражатися на небезпеку. На жаль, нам доводиться чути про смерті пенсіонерів у чергах на пунктах пропуску”, – каже юристка.

Не може дати раду держава і й разі знищеного майна, запевняє Еліна Шишкіна, правова аналітикиня благодійного фонду “Право на захист”. За її інформацією, лише на території, контрольованій урядом, уздовж лінії розмежування розташовано близько 20 тисяч пошкоджених або зруйнованих будинків. Частину з них було відновлено, і переважно за кошти самих власників.

Експертка додає, що за зруйновані будинки власники не отримали компенсацій досі:

“Навіть якщо вони позиваються до суду і отримують рішення на свою користь, ці рішення просто не виконуються. Щоб зрушити цю ситуацію, варто створити єдиний реєстр пошкодженого та зруйнованого житла, розробити методологію визначення ступенів пошкоджень, оцінки майна і, звісно, розробити процедуру виплати компенсацій постраждалим особам”. 

Повага до прав і свобод допоможе зберегти контакт із мешканцями окупованих територій, вважає Ольга Куришко, юристка громадської організації “Крим-СОС”.

“Ми завжди говоримо про те, що найголовнішим завданням державної політики є підтримка контакту з громадянами, розуміння їхніх потреб та швидке реагування на них. Коли людина не може перевезти свої власні речі з окупованих територій, точніше може лише те, що дозволено законом, це навряд чи допомагає адаптації на новому місці чи будівництву мостів”, – підкреслює експертка.

Це ж стосується облаштування пропускних пунктів та створення сервісних зон, додає юристка. Справедлива та дружня політика держави може стати виявом відкритості до постраждалих від конфлікту громадян.

Під час акції правозахисники озвучили та передали до Кабінету Міністрів та до конкретних міністерств, зокрема внутрішніх справ, соціальної політики, юстиції, освіти та науки, низку вимог. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: