У Раді зареєстрували законопроект, що може позбавити громадянства більше двох мільйонів кримчан

Дата: 30 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Ініційований президентом законопроект №8297 містить низку норм, які у разі його прийняття складуть основу для дискримінації окремої категорії громадян України, нестимуть серйозні ризики порушення прав мешканців тимчасово окупованих територій та ризики виникнення випадків безгромадянства. Відповідне занепокоєння висловили правозахисники у зверненні до Комітету Верховної Ради з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин.

Зокрема, статтю 19 Закону “Про громадянство України” хочуть доповнити пунктом, який передбачає, що не вважається добровільним набуття громадянства Російської Федерації в результаті здійснення нею протиправних та недобросовісних дій на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Але цей пункт не застосовуватиметься, якщо повнолітній громадянин України скористався виборчим або іншим правом, яке йому надає іноземне громадянство, чи виконав обов’язки, які воно на нього покладає.

На думку правозахисників, у наявному вигляді ця норма становить загрозу позбавлення громадянства більше ніж двох мільйонів кримчан, які залишилися в окупації і вимушені були звертатися до країни-агресора за отриманням медичних, освітніх послуг, соціального захисту тощо.   

Підписанти звернення наголошують, що насильницька паспортизація громадян України в Криму російською окупаційною владою не може вважатися добровільною і є злочином, міжнародну відповідальність за який нестиме Росія. 

Крім того, Україна не може забезпечити дотримання базових прав на тимчасово окупованих територіях, у тому числі – безпеку громадян України, які живуть в окупації. Тож у жодному разі не можна вважати, що отримання громадянства держави-агресора є актом доброї волі, а відтак і користування тими правами, які надає громадянство держави-агресора, не може стати підставою для позбавлення особи громадянства України“, – йдеться у зверненні.

З огляду на викладений у документі аналіз, правозахисники закликали Верховну Раду підготувати пропозиції щодо проекту закону, які б мінімізували ризики порушень прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: