Бойовики катують полонених інквізиторськими методами – правозахисники

Дата: 27 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

Проросійські бойовики катували та жорстоко поводились зі 86% українських військовослужбовців. Кожен другий цивільний зазнав такого поводження.

Про це повідомили правозахисники, представляючи доповідь “Ті, що пережили пекло”. Експерти опитали 165 респондентів, яких незаконні формування утримували у 79 місцях несвободи.

“Тобто кожна друга цивільна особа зазнала катування, із них 12% – жінки. З тих людей, які не зазнали катування, 100% військовослужбовців говорять, що вони були свідками катувань інших людей. І 46% цивільних говорять, що полоненим людям, безперечно, завдають сильних моральних страждань”, – заявила правозахисниця Олександра Матвійчук.

За даними звіту, свідками смертей внаслідок катування стали 33% військовослужбовців та 16% цивільних.

“Говорячи про методи катування та жорстокого поводження, ми бачимо відродження кращих практик середньовічної інквізиції. Людей не просто б’ють. Оголені дроти, через які пропускається електричний струм, прив’язують до статевих органів. Людей ріжуть: відрізають їм пальці, вуха. Їм прострілюють частини тіла, вдягають протигаз і перекривають повітря, імітують розстріли. Є згадки про зґвалтування”, – каже Олександра Матвійчук, зауважуючи, що опитані жінки мовчать про зґвалтування в той час, як чоловіки-респонденти свідчать, що сексуальні злочини були.

Правозахисники наголошують, що жертвою викрадення і катування може стати будь-хто, хто проживає на окупованих територіях.

“Тому що людей обвинувачують в тому, що вони мають неправильні погляди – проукраїнську позицію, мають вдома українську символіку, говорять або викладають українською мовою, що вчиняють якісь заборонені дії (брали участь у Євромайдані або виходили на акції за єдність України, фотографували на телефон стратегічні об’єкти – “Донбас-Арену”, якусь кав’ярню), дали інтерв’ю українському телеканалу, писали критичні пости в соцмережах чи були волонтерами”, – каже Матвійчук.

Правозахисники зауважують, що терористи катують незалежних журналістів, священників і прихожан будь-якої конфесії (окрім прихильників УПЦ МП), членів українських партій, людей з київською реєстрацією або людей із “неправильними” контактами у телефонах. Цивільних затримують також для шантажу.

Матвійчук зачитала свідчення вагітної жінки-волонтерки, яка допомагала українській армії і втратила дитину після допиту терористів: “Я просила мене не бити, казала, що вагітна. Вони сказали: “Дуже добре, що укропівська дитина помре”. Нас били чим завгодно: прикладами, ногами, бронежилетами, які знайшли у нас. Били по усіх частинах тіла. Об мене гасили недопалки. Мені, тому що я дивилась і кричала, коли били інших, зав’язали скотчем очі. Я була тоді на третьому місяці вагітності. В результаті побиття у мене почалась кровотеча”.

Звіт зафіксував свідчення постраждалих про перевезення для допитів до Російської Федерації.

“Ми маємо справу з великою кількістю воєнних злочинів, тому що ця практика на стільки системна й маштабна, що вона говорить про свідому політику – катувати утримуваних людей”, – підкреслює Матвійчук.

Вона заявила, що українці стали свідками спекуляції, коли питання права перейшло в політичну площину.

“Зараз говорять, що потрібно амністувати потенційних кандидатів з цих окупованих територій, які можуть піти на місцеві вибори. Власне, наша думка як правозахисників тут однозначна: треба розвести політику і право. Щодо людей, які відповідальні або причетні до вчинення воєнних злочинів, не може навіть бути розмов про амністію, я вже не кажу про її процедуру. І всі, хто намагається переконати, що це принесе Україні мир, вони або наївні, або свідомо помиляються, тому що мир без справедливості просто неможливий”, – наголосила правозахисниця.

Як повідомлялось раніше, міжнародні правозахисники закликали українських правоохоронців розслідувати навіть чутки про зґвалтування під час збройного конфлікту в Україні. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: