Правозахисники назвали душителів свободи слова в окупованому Криму

Дата: 03 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Щонайменше 10 людей організували масштабне згортання свободи слова та вираження поглядів в Криму. А понад 50 є виконавцями цього злочину, які безпосередньо здійснювали переслідування та залякування журналістів на окупованому півострові.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини з посиланням на оприлюднений 3 березня 2017 року список “душителів свободи слова” в Криму.

“За даними міжнародних організацій, які займаються моніторингом свободи слова, за три роки окупації Крим перетворився на одне із найгірших у світі місць для роботи журналістів. До прикладу Freedom House дав Криму 94 бали зі 100 можливих, де 100 – це абсолютна відсутність будь-яких проявів свободи слова. Ситуація з правами журналістів на півострові є набагато гіршою, ніж у самій Росії чи у Білорусі”, – каже голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Жоден злочин проти “неугодних” окупаційній владі журналістів за три роки в Криму не був розслідуваний, а винні не понесли покарання. Так відбувається, бо самі ж так звані правоохоронні органи часто причетні до переслідування представників ЗМІ та фабрикування справ, пояснює правозахисниця.

Центр інформації про права людини та Міністерство інформаційної політики України проаналізували факти та встановили прізвища організаторів та виконавців системного наступу на свободу слова і вираження поглядів. 

До уваги бралися випадки кримінального переслідування кримських журналістів, незаконні затримання, арешти, обшуки, випадки фізичного насильства, вилучення, пошкодження техніки, захоплення чи заклики до захоплення редакцій і їх майна. Експерти звертали увагу також на відмови у реєстрації, перереєстрації та закриття ЗМІ, незаконний перерозподіл радіочастот, блокування видань в інтернеті, погрози і залякування представників мас-медіа тощо.

В поіменному переліку причетних до переслідування журналістів в Криму – більше 60 осіб. Це російські і кримські чиновники, співробітники окупаційних силових і правоохоронних органів, зокрема, члени “кримської самооборони”, які нападали на працівників ЗМІ, керівники прес-центрів, які складали “чорні списки” журналістів, причетні до переслідування журналістів громадські діячі.

Правозахисники склали поіменний список на основі свідчень постраждалих журналістів, фото, відео, повідомлень у ЗМІ та офіційних документів. 

За даними Центру інформації про права людини, 10 людей несуть найбільшу відповідальність за придушення свободи слова та вираження поглядів в Криму. Це Сергій Абісов, “міністр внутрішніх справ Росії по Республіці Крим”; Сергій Аксьонов, голова “Ради Міністрів Республіки Крим”; Олександр Жаров, голова Федеральної служби з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій та масових комунікацій Росії (Роскомнадзор); Володимир Константінов, голова “Державної Ради Республіки Крим”; Михайло Назаров, начальник головного слідчого управління Слідчого комітету РФ по “Республіці Крим”; Віктор Палагін, начальник “управління ФСБ РФ по Республіці Крим та Севастополю”; Наталія Поклонська, “депутатка” Держдуми Росії, екс-“прокурор” Криму; Дмитро Полонський, “міністр внутрішньої політики, інформації та зв’язку” Криму; Сергій Турчаненко, начальник Сімферопольського полку “кримської самооборони”, керівник “Кримського республіканського штабу народного ополчення – народної дружини Республіки Крим”; Михайло Шеремет, колишній “віце-прем’єр-міністр” уряду Криму, “депутат” Держдуми РФ.

“Ще більше 50 осіб причетні до окремих порушень та нападів, вони є виконавцями, гвинтиками в системі придушення будь-яких проявів інакомислення в Криму”, – каже Тетяна Печончик.

За її словами, цей список буде постійно доповнюватися новими прізвищами та фактами, адже правозахисники продовжують збір доказів.

“Ми посилаємо чіткий сигнал, що за кожен злочин доведеться відповідати”, – наголосила вона.

Радниця Міністра інформаційної політики України Юлія Каздобіна заявила, що Міністерство інформаційної політики та правозахисні організації спонукатимуть правоохоронців на материковій Україні порушувати кримінальні справи. Окрім того планується введення нових персональних санкцій проти душителів свободи слова в Криму, які можуть включати заборону на в’їзд, заморожування майна тощо.

За словами координаторки Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, ще готуються нові списки осіб, причетних до політично мотивованих переслідувань українців в Криму і на території Росії.

“Санкційний список щодо журналістів – це тільки початок. За ним підуть нові списки – тих, хто незаконно позбавив волі Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Ахтема Чийгоза та багатьох інших українців та кримських татар, які стали “в’язнями Кремля””, – каже вона.

Правозахисниця додала, що Кримська правозахисна група вже підготувала список суддів, причетних до політично мотивованих переслідувань кримчан. Зараз у ньому – 37 суддів, серед яких є як громадяни України, так і громадяни Росії, які виносили рішення з порушенням фундаментальних прав людини та відправляли українських громадян до СІЗО або до колоній.

Нагадаємо, раніше правозахисниця Тетяна Печончик повідомила, що за три роки анексії на півострові стався 461 випадок порушення свободи слова. За друге півріччя 2016 року Центр інформації про права людини зафіксував 37 випадків таких порушень.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter