Правозахисник на Харківщині намагається через суд скасувати заборону російських соцмереж

Дата: 22 Травня 2017
A+ A- Підписатися

Чугуївська правозахисна група намагається через суд скасувати рішення президента України Петра Порошенка про блокування російських інтернет-ресурсів. 

Про це Центру інформації про права людини розповів голова правозахисної групи Роман Лихачов

Роман Лихачов

“Уважно проаналізувавши указ президента, я побачив порушення права на вільний доступ до інформації”, – каже правозахисник.

Він пояснює, що в самому рішенні РНБО та указі президента не наведені обґрунтування для заборони користування російськими інтернет-ресурсами. 

“Указ виписаний так, що незрозуміло, чому на певних людей та юридичних осіб накладаються санкції. У такому форматі не може бути обмежене право людей на доступ до інформації. Президент може мати такі повноваження, якщо в країні буде введений воєнний чи надзвичайний стан. В усіх інших випадках тільки суд може заборонити використання конкретних ресурсів”, – розповідає Роман Лихачов. 

Окрім цього, він посилається на рішення рішення Європейського суду з прав людини 2012 року у справі “Ахмет Їлдирим проти Туреччини”.

“У Туреччині була така ж ситуація, коли було заборонено користуватись низкою інтернет-ресурсів. Суд визнав, що це було незаконним. Не можна будувати правову державу неправовими методами. А це і є один із неправових методів”, – каже правозахисник. 

За його словами, влада має надати громадськості аналітичне дослідження, яке б обґрунтовувало необхідність заборони користування соцмережами.

“Якщо в українських спецслужбах є дані, що дійсно Росія збирає персональні дані українців, необхідно це дослідження надати громадськості. Були розмови, але поки я такого дослідження не побачив”, – каже Роман Лихачов. Він сподівається, що влада надасть обґрунтування заборони в суді. 

Роман Лихачов прогнозує, що таких позовів буде десятки від громадян України. 

“Єдине, що людей зупиняє, це судовий збір”, – каже він. У Чугуївській правозахисній групі готові подати скаргу до ЄСПЛ, якщо українські суди не визнають рішення президента та РНБО незаконним. 

Водночас Роман Лихачов повідомив про прохання невідомих людей забрати позов із Вищого адмінсуду України.

“Була низка зустрічей з людьми, які представляються співробітниками СБУ у Харкові, але при цьому вони не показали своїх посвідчень. Вони м’яко натякали, що позов потрібно було б забрати”, – розповідає правозахисник.    

Нагадаємо, 16 травня президент Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій. Їх зазнали низка російських компаній, серед яких “Аерофлот”, соцмережі “ВКонтакте” і “Однокласники”, компанія “Яндекс”, а також низка медіа-ресурсів. Під санкції потрапили також 12 журналістів з Росії, Болгарії, Польщі, Молдови та Німеччини і одна українка.

На своїй сторінці у мережі Facebook президент написав, що “після того, як останній російських солдат залишить Україну, рішення про санкції щодо соцмереж буде переглянуто”

Українські правозахисники та експерти вважають, що новий указ вдарить по свободі інтернету в Україні, а країна значно погіршить свій імідж в очах міжнародної спільноти.

З критикою рішення Києва виступив також Державний департамент США.

“Немає сумнівів, що контрольовані Росією медіа намагаються протидіяти західним ЗМІ через фальшиві історії та неправдиву інформацію, в тому числі в Україні, де Росія використовує також інші способи нашкодити уряду у Києві. Ми закликаємо український уряд знайти спосіб захистити свої національні інтереси, не підриваючи конституційні принципи”, – йдеться у заяві Державного департаменту США. 

Як відомо, провідні українські оператори мобільного зв’язку “Київстар”, “Vodafone-Україна” та lifecell вже заблокували доступ користувачів до всіх російських сайтів, що потрапили до санкційного списку РНБО.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: