Правила в’їзду до Криму потрібно переглянути – експерти

Дата: 16 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Правозахисники проаналізували новий порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї та назвали позитивні, сумнівні та обов’язкові для доопрацювання фрагменти документу.

У Державній прикордонній службі України наголошують, що цей документ має зробити чітким і зрозумілим порядок перетину, захистити права громадян та звести до мінімуму можливість зловживань з боку представників контролюючих служб. Але правозахисники впевнені, що документ потребує доопрацювання.

Серед позитивних моментів нового порядку є те, що з’явиться зона сервісного контролю, а також щось на зразок окремих зон паспортного і митного контролю, лінії з написом, що після її перетину може наступати відповідальність за недекларування.

Серед сумнівного – те, що даний порядок може бути використаний російськими прикордонниками, які мають питати в іноземців про причину в’їзду на територію півострова. Також викликає сумніви норма про необхідність спеціального дозволу, що підтверджує законність перебування іноземця на території України.

Викликає питання і довгостроковий дозвіл іноземцям або особам без громадянства, які мають посвідку на проживання в Україні та місце проживання яких зареєстровано в Автономній Республіці Крим або Севастополі. Це може стосуватися лише громадян Росії, які мали дозвіл на постійне проживання в Криму, бо інші мали би переоформити такий дозвіл за російським законодавством.

Порядок у частині підстав відмови у виїзді сформульовано дуже розмито, а прикордонник не зобов’язаний пояснювати причини відмови – це, на думку правозахисників, підвищує ризик зловживань. Прикордонник повинен не просто вказати окрему підставу, але й досить чітко її аргументувати. Натомість, порушенням порядку проходження контролю, через яке у дозволі буде відмовлено, може бути визнано і те, що людина заступила за лінію, не відійшла з прикордонником для “переговорити” або щось інше.

Передбачено вручення рішення про відмову в пропуску, але підстави роз’яснюються усно, і завжди можна сказати, що людина щось не так зрозуміла. 

Роман Мартиновський, експерт Регіонального центру прав людини обурюється: “Чи потрібно нагадувати урядовцям, що Крим – це територія України? Тому наявність заборони на виїзд за межі України як підстава для відмови у в’їзді до Криму виглядає дивним“.

Як зазначає експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Заєць, даний порядок потрібно переглянути, залучивши до процесу доопрацювання правозахисників, оскільки цей законопроект має дійсно сприяти захисту прав людини, а не порушувати їх.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: