Потреби ромів мають бути включені в плани гуманітарного реагування і відновлення України – президентка ГО “Голос Ромні”

Дата: 30 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Голоси ромської громади мають лунати на всіх рівнях, зокрема й міжнародному, щоб потреби спільноти враховувалися в планах гуманітарного реагування та відновлення України, а сама громада не лише була почута, але й залучена до процесів прийняття рішень.

Про це під час Національного форуму з реалізації ромської стратегії заявила президентка громадської організації “Голос Ромні” Анжеліка Бєлова, пише “Еспресо”. 

Фото: Voice of Romni

Також вона наголосила на необхідності об’єднання та активних дій, а також на важливості дотримання принципу “нічого для ромів без ромів”.

Розповідаючи про Ромську стратегію до 2030 року, Анжеліка зауважила, що її реалізація супроводжується значними труднощами. Вона пояснила, що уряд розробив план заходів на 2024–2025 роки для впровадження стратегії, проте існують серйозні перешкоди, зокрема нестача фінансування, відсутність єдиного механізму моніторингу та ефективної координації між державними органами, ромськими організаціями та міжнародними партнерами. Особливо це відчутно на місцевому рівні, де безпосередньо відбувається робота.

Бєлова підкреслила, що регіональні плани дій повинні враховувати потреби ромської громади на місцях. Вона зазначила, що необхідні ефективні та адаптовані до конкретних умов рішення, оскільки ромська громада не є однорідною. Крім того, національний план дій і регіональні стратегії мають відповідати пріоритетам відновлення країни. Саме тому її організація ініціює створення постійної Національної платформи з реалізації Ромської стратегії, яка включатиме регіональні координаційні групи. За її словами, ці групи мають очолювати представники та представниці ромської громади.

За підсумками Національного форуму з реалізації Ромської стратегії “Цінуючи різноманіття” розроблять низку рекомендацій. Перше – це поради для державних органів, громадських організацій та міжнародних партнерів щодо їхнього внеску в реалізацію стратегії та покращення становища ромів. Друге – це структура Національної координаційної платформи з реалізації Ромської стратегії й План дій щодо подальшої промоції та діяльності Національної координаційної платформи.

За словами Бєлової, ромські організації в Україні накопичили значний досвід та знання, особливо в контексті гуманітарного реагування та надання допомоги постраждалому від війни населенню. Зокрема, команда “Голосу Ромні” за три роки війни надала допомогу майже 106 тисячам людей, а інші ромські громадські організації також підтримали тисячі постраждалих.

“Ми – невіддільна частина багатокультурного українського суспільства. Ромські військовослужбовці та військовослужбовиці борються й віддають своє життя за наше спільне майбутнє. Ми є вашими важливими партнерами, експертами, експертками, щоб працювати разом і продовжувати розбудовувати демократичне суспільство нашої мультикультурної України”, – підсумувала президентка організації “Голос Ромні”.

Нагадаємо, що поліція закрила кримінальне провадження щодо мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який у 2020 році закликав вивезти ромів на Закарпаття. У його словах не виявили ознак розпалювання національної ворожнечі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter