Порушення міжнародного права лишаються безкарними – правозахисники

Дата: 21 Грудня 2015
A+ A- Підписатися

Українській владі радять ухвалити законопроект, що дозволяє ратифікацію Римського статуту, та попереджати втечу підозрюваних.

Про це йдеться у спільному звіті Міжнародної федерації за права людини (FIDH), Центру громадянських свобод, Харківської правозахисної групи, Адвокатської дорадчої групи, Регіонального центру прав людини.

FIDH під час моніторингового візиту вивчала недоліки законодавства та практики, які ускладнюють боротьбу із безкарністю – зокрема, розслідування злочинів Євромайдану, подій 2 травня в Одесі, документування злочинів агресії в ході окупації Криму та воєнних злочинів на Донбасі. 

Експерти зазначили, що в Україні грубі порушення гуманітарного права лишаються безкарними, влада не має системного підходу до розслідування та притягнення винних до відповідальності.

Зокрема, йдеться про зволікання з розслідуванням злочинів, які скоїла українська сторона, вживання слідчих заходів за скаргами, ускладнений доступ для адвокатів жертв до досьє, відсутність доступу до певних місць злочину, навіть у разі контролю з боку української влади (наприклад, база батальйону “Азов”, підпорядкована Головному управлінню МВС), небажання розслідувати злочини, здійснені українською стороною чи повна відсутність розслідувань сексуальних злочинів та злочинів на ґрунті гендерної належності“, – йдеться у звіті.

Правозахисників непокоїть те, що особи, ймовірно причетні до злочинів, досі обіймають високі державні посади, або втікали з країни, в тому числі під час слідства та з-під арешту. Крім того, проведення ефективних розслідувань підриває корупція.

Також зазначено, що слідчі органи, які підпорядковуються Генеральній прокуратурі, Міністерству оборони, МВС або СБУ, погано координують свою роботу.

Правозахисники сподіваються, що розширення юрисдикції Міжнародного кримінального суду на весь період конфлікту в Україні стане поштовхом до розслідування. На їхню думку, Адміністрація президента і парламент повинні відокремити ухвалення змін до Конституції, що дозволяють ратифікацію Римського статуту, від інших питань під час розгляду, щоб забезпечити плавну та ефективну процедуру вступу країни до складу МКС.

Правозахисні організації рекомендують українській владі підтвердити зобов’язання щодо розслідування порушень норм міжнародного права, надати ресурси слідчим органам та забезпечити координацію між ними, поліпшити роботу поліції щодо попередження втечі підозрюваних.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter