Порошенко діє поза Конституцією – експерти

Дата: 08 Серпня 2016
A+ A- Підписатися

Президент отримав не передбачене Конституцією право призначати керівників новоутворених органів – Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань.

Про це пишуть у своїй статті для DT.UA експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук та активістка Реанімаційного пакету реформ Юлія Кириченко.

Експерти відзначають, що Порошенко отримав неконституційні повноваження президент України Петро Порошенко ставить під сумнів гарантовану Конституцією і законом незалежність органів прокуратури, оскільки ввів незаконну практику погодження кандидатур на посади військових прокурорів (указ № 738/2014). Він доручає Генеральній прокуратурі України, Міністерству внутрішніх справ та Службі безпеки України звітувати про результати розслідування деяких злочинів.

На думку авторів статті, найбільша проблема для України полягає в тому, що керівництво зазначених органів не бачить проблем у такому дорученні, бере під козирок і справно звітує.

“Серед усього керівного складу органів правопорядку була лише одна особа, яка вважала цю практику неприйнятною і такою, що не відповідає європейським стандартам. Мова йде про колишнього заступника генерального прокурора Віталія Каська, який прямо зазначив, що “поки генпрокурор буде проводити стільки часу в АП, ми європейської прокуратури не побудуємо”. Але цей випадок у нас виняток із загального правила сприйняття президента як реального керівника органів правопорядку”, – йдеться в статті.

Крім того, як пишуть Банчук і Кириченко, президент отримав не передбачене Конституцією право призначати керівників новоутворених органів.

Саме так слід розглядати положення законів про Національне антикорупційне бюро і Державне бюро розслідувань, які надають президенту неконституційні повноваження щодо призначення керівників цих нових органів. Таким чином політизується розслідування, а це має наслідком “вибірковість кримінального переслідування”, що зовсім недавно нищівно критикувала Європа. За словами народних депутатів в іншій редакції ми б не побачили цих законів і нових інституцій — такою була політична позиція команди глави держави. Водночас цим самим під НАБУ і ДБР закладена міна вповільненої дії — їх створення може бути в майбутньому визнано неконституційним через незаконний спосіб призначення керівництва.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter