Кабмін понад півроку не виконує ухвалений закон про зниклих безвісти – Немиря

Дата: 13 Березня 2019
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів України понад півроку не виконує положення ухваленого ще в серпні минулого року Закону “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти”, який мав регулювати питання пошуку людей та надання допомоги сім’ям безвісти зниклих. 

Про це під час засідання парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин повідомив його голова Григорій Немиря, передає кореспондент Центру прав людини “Зміна”. 

Зниклими безвісти в Україні можна вважати майже 2 тисячі осіб 

Верховна Рада проголосувала за відповідний закон ще в липні 2018 року, врахувавши в документі побажання правозахисників. Зокрема, відтоді було вирішено, що особа набуває статусу зниклої безвісти з моменту подання заяви про факт її зникнення та її розшук, а підставою для цього є лише рішення суду. Парламентарі вирішили, що набуття відповідного статусу не зменшує обсягу цивільної правоздатності такої особи, за нею зберігаються місце роботи та посада. Водночас за зниклою безвісти особою, яка була уповноважена на виконання функцій держави, зберігаються також і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування. Також особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені, зокрема, Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Ще одним важливим пунктом закону був рядок про створення при Кабміні спеціальної комісії з питань осіб, зниклих безвісти, яка мала стати постійним консультативно-дорадчим органом і забезпечувати координацію діяльності держорганів, уповноважених на облік і розшук таких людей, зокрема в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей. Про неї в серпні минулого року розповідала Уповноважена президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко. До складу комісії мали увійти представники Нацполіції, СБУ, ГПУ, Міноборони, Міжнародного комітету Червоного Хреста та Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини. Делегували двох своїх членів до комісії й від комітету з прав людини. 

Однак через сім місяців після ухвалення, за словами Немирі, питання виконання закону не зрушило з мертвої точки: 

“До 2 листопада мали бути створені відповідні інституції, передбачені цим законом. Зокрема, комісія з питань зниклих безвісти (мав бути затверджений склад та положення про її роботу), реєстр зниклих безвісти тощо. У грудні минулого року комітет направляв запит і звернення до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, де просив Кабмін надати інформацію щодо стану виконання цих положень. Її надали, але з огляду на те, що, за нашими даними, фактично протягом більше ніж чотирьох місяців після того нічого не було зроблено, ми відправили повторний запит уже в березні цього року. Станом на сьогодні відповіді в нас немає”. 

Деяких зниклих безвісти вже може не бути в живих, проте родичі хочуть дізнатися про долю рідних

На засідання комітету, де заслуховували питання виконання закону, запросили представників відповідальних міністерств, але ні представники Кабміну, ні представники міністерств на рівні очільників чи заступників не з’явились. 

“Нам говорили про якийсь рух у питанні виконання закону ще в грудні, про якісь папірці, що заходять та виходять з міністерств, але нічого цього немає”, – обурювався Григорій Немиря

Не задоволені бездіяльністю уряду й родичі зниклих безвісти військових та добровольців під Іловайськом, що прийшли на засідання комітету, аби заслухати відповіді чиновників.

У підсумку комітет виступив із пропозицією провести службове розслідування щодо бездіяльності урядовців та написати відкритого листа до прем’єра Володимира Гройсмана з докладним викладенням ситуації та позицією родичів зниклих безвісти, який опублікують у газеті “Голос України”. 

ДОВІДКА. Точних даних про кількість зниклих безвісти в Україні досі немає. За словами Уповноваженої президента з мирного врегулювання конфлікту на Донеччині та Луганщині Ірини Геращенко, представники України на переговорах у Мінську використовують список, складений об’єднаним центром СБУ. У ньому зафіксовано 294 людини, включно із цивільними, яких розшукує Україна. Громадська організація “Мирний берег”, що працює над пошуком зниклих безвісти, володіє даними про 1288 таких людей, тоді як Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) наводить число у 1500 зниклих за весь час військового конфлікту в Україні. Близько тисячі тіл людей, які вже поховані або перебувають у моргах, неідентифіковані. У свою чергу експерти переконані, що кількість неідентифікованих тіл зростатиме, оскільки пошуки досі тривають.   

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: