Понад сотню правозахисних українських організацій закликають не проводити вибори під час війни

Дата: 18 Вересня 2023
A+ A- Підписатися

Більш ніж сотня громадських організацій підписали заяву про неприпустимість проведення виборів в активній фазі війни та закликали міжнародних партнерів збільшувати підтримку України, щоб війна закінчилась якнайшвидшою перемогою, а демократичні вибори стали можливими. 

Відповідну заяву, під якою підписався й Центр прав людини ZMINA, опублікували на сайті Громадянської мережі “Опора”. 

Ілюстративне зображення. Фото: Michael Forster Rothbart

Звернення зробили після низки заяв українських посадовців, зокрема президента Володимира Зеленського, який в одному з інтерв’ю казав про ймовірність проведення виборів під час повномасштабного вторгнення росіян. 

Правозахисники звертають увагу на чимало негативних аспектів такої ідеї: 

  • поширення російської дезінформації, яку з великою ймовірністю РФ спрямує на підрив довіри до організаторів та учасників кампанії, щоб дискредитувати процес та його результати;
  • неможливість повноцінно взяти участь у виборах волонтерів та військових, адже вони мають право не лише голосувати, але й балотуватись; 
  • фактична неможливість гарантувати повну безпеку всіх учасників процесу, адже в день голосування російські військові з великою ймовірністю влаштують масований обстріл України; 
  • велика вартість проведення; 
  • небажання українців проводити вибори під час війни, на що вказують соцопитування, наприклад, з підтримкою продовження терміну повноважень парламенту навіть попри теперішнє невдоволення роботою нардепів. 

“Вибори в Україні мають відбутися – але тільки після завершення війни й перемоги України, настання безпекових та інших умов, за яких такі вибори буде можливо організувати вільно, чесно, демократично і доступно”, – кажуть підписанти. 

Правозахисники радять парламенту терміново розпочати “повноцінну експертну роботу”, щоб подолати виклики в проведенні повоєнних виборів, міжнародних партнерів закликають збільшувати системну підтримку, що наблизить проведення вільного волевиявлення, а українські політичні партії просять не поляризувати суспільні настрої з політичною метою та зосередитися на реформах і стратегії відновлення повоєнної України. 

Нагадаємо, що нещодавно правозахисники закликали парламент ухвалити адмінпроцедуру про акти цивільного стану в окупації, щоб РАЦСи не були перевантажені після деокупації. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter