Погроми в Лощинівці: прокуратура не хоче розслідувати бездіяльність поліції

Дата: 05 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

Суд Приморського району Одеси 25 вересня поновив кримінальне провадження щодо бездіяльності Національної поліції під час ромських погромів у селі Лощинівка, яке у липні закрила прокуратура.

 Як повідомляє Громадське радіо, скаргу щодо бездіяльності Нацполіції від імені постраждалих ромів подали адвокати Володимир Кондур та Юлія Лісова, яка співпрацює із Центром стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

“Вони (поліція – ред.) ніяк не втрутились, просто спостерігали, і це дало змогу розлюченим громадянам громити житло і виселяти ромів. Ми просили перевірити дії Нацполіції, яка на нашу думку, повинна була стягнути сили з інших районів. Але вони цього не зробили. Вони прийняли рішення приїхати туди наступного ранку”, – каже адвокат Юлія Лісова.

На думку адвоката, Нацполіція просто зобов’язана була забезпечити необхідну кількість поліцейських, щоб стримати натовп, адже вони спеціально навчаються тому, щоб протистояти агресивному натовпу.

За матеріалами скарги прокуратура відкрила кримінальне провадження проти Нацполіції. Але у липні 2017 року старший слідчий прокуратури Одеської області Данилко закрив досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні. Яка ж була причина?

У розпорядженні Громадського радіо є постанова прокуратури Одеської області про закриття кримінального провадження. На думку слідчого, “в ході досудового слідства не встановлено причинного зв’язку бездіяльності працівників Нацполіції Одеської області та настанням шкідливих наслідків у вигляді заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян”.

Слідчий вважає, що “для забезпечення здоров’я та життя ромів” було цілком достатньо “виставлення на безпечній відстані від епіцентру подій поліцейських постів спостереження для попередження осіб ромського походження”.

Крім того, пан Данилко запевняє, що “правопорушення, передбачене статтею 367 КК України є правопорушенням з матеріальним складом, тобто обов’язковою ознакою цього злочину є заподіяння істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян. У іншому випадку склад злочину відсутній. Істотною вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян: 100*689 грн = 68 900 грн. У зв’язку з цим в діях окремих співробітників Нацполіції Одеської області відсутній склад правопорушення.

Водночас адвокат Юлія Лісова вважає, що у цьому складі злочину не обов’язково враховувати саме матеріальний збиток. Моральна шкода, завдана протиправними діями мешканців Лощинівки також має ознаки значної.

“Навіть якщо слідчий говорить, що матеріальна шкода не на належному рівні була завдана, але ж він не провів експертизи”, — каже адвокат.

Мешканка Лощинівки ромка Зінаїда Дамаскіна розказала Громадському радіо, що після погромів вона просто залишилася жити на вулиці, адже натовп розгромив все її житло.

“У мене все було в домі: і ванна, і туалет. Я будувалася багато років. Я відкладала кожну копієчку. І на дитячі іграшки. Комп’ютери, телевізори були у дітей. У мене все зруйнували, спалили будинок. Все переламали. І не повернули нам нічого. Все, що вони кажуть, це неправда. У мене двоє дітей, вони ходять до школи. Старший — у восьмому класі, молодший — у сьомому. Комунальні послуги нема чим платити. Вірите? Ми збираємо горіхи та продаємо, щоб годувати чимось цих дітей. От зараз закінчаться ці горіхи, ми взагалі будемо помирати з голоду”, – каже Зінаїда Дамаскіна.

За її словами, роми написали на погромників скаргу до поліції, але там не звертають на це уваги. Адвокат Володимир Кондур розуміє, чому прокуратура та Нацполіція поводяться таким чином.

“Розкриття такої справи для слідчих це не є позитивом, бо повинен буде відповідати хтось із Нацполіції”, — каже він.

Володимир Кондур повідомив, що наразі проводиться експертиза, аби підрахувати справжні масштаби об’ємів руйнування та завданої шкоди.

Адвокат Юлія Лісова збирається продовжувати контроль над розслідуванням кримінального провадження.

Крім того, Адміністративний окружний суд розглядає паралельно позов щодо бездіяльності поліції та протиправних дій голови Лощинівської сільради Віктора Паскалова, який закликав виселити ромів із села. До того ж розслідується кримінальне провадження у місті Ізмаїл проти громадян, які пошкоджували будинки і виселяли ромів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter