Плівки Вовка: до суду скерували справу, фігурантами якої є судді сумнозвісного ОАСК

Дата: 20 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура скерували до суду справу щодо суддів та голови Окружного адміністративного суду Києва, яких підозрюють у змові для захоплення державної влади, перешкоджанні роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також участі у злочинній організації й зловживанні впливом.

Про це повідомили у НАБУ.

Павло Вовк. Фото: Бабель

У липні 2019-го детективи НАБУ оприлюднили аудіозапис телефонних розмов нібито голови ОАСК Павла Вовка з його колегами, в якому йшлось про втручання у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) – органу, відповідального за добір нових та переатестацію старих суддів.

ВККС призначала проведення кваліфікаційного оцінювання суддів ОАСК, але переважна їх більшість не з’являлася на визначені дати через перебування на лікарняному. Для того, щоб взагалі уникнути обов’язкового оцінювання, Вовку та іншим суддям були потрібні лояльні члени в комісії. Тож, як йшлось на записах, за втручання Вовка двох її учасників замінили наперед визначеними переможцями конкурсу за квотою Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової та Державної судової адміністрації. 

Денісова звільнила члена ВККС Андрія Козлова, який одразу заявив про політичний мотив такого рішення. Згідно з записами, Омбудсман зробила це в обмін на скасування протоколів щодо неправдивої інформації в декларації, яку знайшли в неї правоохоронці. 

Вже у липні 2020-го НАБУ оприлюднило другу частину “плівок Вовка”, з яких стало відомо, що голова ОАСК міг організувати подання штучних скарг до Вищої ради правосуддя як на непідконтрольних йому суддів з ОАСК, так й на суддів усіх інстанцій, які ухвалювали “незручні” для нього рішення, зокрема на суддів Верховного Суду. 

Детективи казали, що “викрили цілу систему керованого правосуддя, яке не лише сприяло особистому збагаченню суддів, а й використовувалося головою ОАСК як інструмент захоплення ним влади в судовій системі”. Через те, що ОАСК вирішує спори з державою, корумпований суд фактично може керувати країною.

За даними слідства, до злочинної організації, очолюваної Вовком, входили два його заступники, чотири судді ОАСК, голова Державної судової адміністрації України, два колишні члени ВККС та адвокат. 

“Зазначена організація ухвалювала замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт та бізнес кіл”, – зазначають детективи. 

Обсяг задокументованих правоохоронцями аудіозаписів з кабінетів суддів ОАСК становить понад 16 тисяч годин. Водночас Вовк не вважає себе винним, називає записи фальсифікацією, а також розповідає, що звинувачення проти нього – справа рук іноземних агентів.

Торік у вересні Вищий антикорупційний суд оштрафував Вовка за те, що він не з’являвся на засідання, а тому йому не змогли обрати запобіжний захід. Щодо голови ОАСК навіть було рішення про примусовий привід, однак і його правоохоронцям вдалось отримали не з першого разу. Спочатку судді не хотіли задовольняти їхнє прохання, адже не вважали, що Вовка належно повідомили про засідання.

Щоб знайти суддю, детективи, наприклад, приходили на святкування дня народження колишнього нардепа, звідки Вовк втікав від них.  

Нагадаємо, що наприкінці минулого року парламент підтримав, аби частину справ, які розглядає ОАСК, передали на розгляд до Верховного Суду. 

Річ у тім, що ОАСК відомий своїми скандальними політичними рішеннями. Зокрема, він забороняв мирні зібрання під час Революції гідності, визнав незаконною націоналізацію ПриватБанку, відстороняв від роботи Уляну Супрун та поновлював спійманого на корупції Романа Насірова, а також ухвалив рішення про усунення Артема Ситника з посади директора Національного антикорупційного бюро.

Президент Володимир Зеленський тривалий час не реагував на заклики ініціювати ліквідацію суду, попри акції протесту під стінами Офісу президента. 

Фотографія обкладинки: Бабель

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter