Півсотні євромайданівців досі не можуть знайти

Дата: 20 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

За рік після подій на Євромайдані 55 учасників досі вважаються зниклими.

Про це повідомила координаторка “Пошукової ініціативи Майдану” Тетяна Слободян, передає кореспондент Центру інформації про права людини з прес-конференції “55 зниклих на Майдані досі розшукують”.

Натомість в базі даних волонтерської ініціативи “Євромайдан SOS” нараховується 27 зниклих євромайданівців.

Чому є різниця у кількості зниклих осіб? Є люди, з якими відсутній зворотній зв’язок: або недійсний номер, або дуже коротка, некоректна інформація, яку подали свого часу для бази. Ми всі вважаємо, якщо немає зворотнього зв’язку – це не значить, що людина не зникла. Потрібно обов’язково перевіряти, чи жива ця людина, чи все гаразд”, – каже Тетяна Слободян.

Волонтерка каже, що є протестувальники, які зникли після подій 18 – 21 лютого: “Деякі особи зникли в березні-квітні. Але зникнення пов’язане із Майданом. Наприклад, Іванов Роман. Він зник 21 січня, коли вийшов чергувати на барикаду. Після цього жодних звісток про нього не було. У лютому Ільницький Андрій після побиття мав би потрапити в лікарню, але туди він не доїхав. З ним немає зворотнього зв’язку. Є досить багато зниклих людей 18 – 21 лютого, серед них Осауленко Володимир, (він загубився під час зачистки Будинку профспілок), це і Таран Іван, і Попов Володимир, який також був під час пожежі в Будинку профспілок”.

Член депутатської фракції “Народний фронт” Юрій Тимошенко розповів, як на власні очі бачив, що співробітники спецпідрозділу “Беркут” 18 лютого близько 14:30 у Кріпосному провулку знищили більше 50 кремезних чоловіків, які спромоглись піти в контратаку на силовиків.

“…Дуже добре я бачив на власні очі, як “Беркут”, пробігаючи під стіною будинку, де була  гора людей десь в метри 1,5-2 висотою, і ці люди були без дихання. Але дехто з них подавав ознаки життя, то “Беркут” туди йшов і трощив кийками голови, мов кавуни. Так само буквально за хвилину перед тим, як ми вискакували з цього оточення, то я бачив на власні очі, як наперед наступальної лінії силовиків вискочив беркутівський офіцер, якому, напевно, було незручно, що якийсь майданівській хлопець потиснув назад “Беркут”, він, розлючений, дістав пістолета і повністю розрядив близько дев’яти набоїв. Він стріляв на відстані до трьох метрів. Він мав можливість обирати тих молодших, хто був здоровіший”, – каже Юрій Тимошенко і додає: “Небесна Сотня – це люди, які здебільшого загинули на нашій території, на Майдані. Ті люди, які загинули на їхній території, силовики нікого не віддали. Мені ця жінка розповідала, яка відкрила двері в свою квартиру і запустила нас з вулиці, чим врятувала нам життя: як тільки ці події скінчились, наїхали автозаки і “тітушки” всіх цих людей просто скидали в машини і вивозили. Якщо “тітушки” дорізали полонених і живцем відрізали голови – про це навіть є невеличкий ролик в Інтернеті, як несуть тіло без голови, то я думаю, що це саме їм в такий спосіб мстились. Бо це були дуже міцні хлопці, які пішли в контратаку. Хто ж буде віддавати тіла без голови і виставляти свої злочини?Звичайно, вони заберуть і поховають такі тіла”.

“Пошукова ініціатива Майдану” за час Євромайдану проводила обшуки 25 локацій у Києві та на околицях столиці, аби знайти поховання. Часом до пошуків залучались до сотні активістів. Представник ініціативи Тарас Матвіїв нарікає на те, що правоохоронні органи не йдуть на контакт з громадськими організаціями, ба навіть інколи чинять тиск, як це було із підозрілими похованнями на Броварському кладовищі.

У березні самооборона Майдану повідомила, що на краю Броварського кладовища знайшла невідомі поховання. Оскільки вони знали, що ми займаємось цією темою, вони попросили туди з’їздити. Коли охорона туди приїхала, дуже дивним чином відреагувала на це місцева міліція, бо приїхав підполковник місцевого відділку. Він почав виганяти людей, які просто прийшли поглянути, перевірити, що там відбувається. Вони були без зброї і балаклав. Він відмовився від коментарів і намагався виштовхати саомооборону з цвинтару. У нашому підрозділі є археологи, які розуміються на земляних роботах. Ми помітили непозначені могили, які могли мати якесь відношення до цієї справи. Звичайно, розкопувати ніхто не мав права. Ми могли лише повідомити, що є така підозра. Про це ми повідомили міністру МВС Арсену Авакову і колишньому Генеральному прокурору Віталію Яремі у ЗМІ, однак реакції теж не було”, – наголошує Тарас Матвіїв.

6 травня міністр МВС Арсен Аваков відповів на депутатське звернення: “Повідомляємо, що на цей час за викладеними у Вашому депутатському зверненні відомостями працівники міністерства здійснюють перевірку. Про результати Вас буде проінформовано додатково”. Але результатів перевірки волонтери не отримали.

Ми запросили і Авакова, і Шокіна (чинний Генеральний прокурор України – ред.), але, як ви бачите, ця тема не цікава, або не актуальна, або немає, що сказати”, – каже Тарас Матвіїв, наголошуючи на тому, що правоохоронні органи в найкращому випадку присилають “під копірку написані відповіді”.

Представник Департаменту карного розшуку МВС України Роман Крилевич стверджує, що “у великих містах є окремі земельні ділянки, де перебувають знайдені неопізнані трупи, які ховаються за рахунок держави”.  

Службовець стверджує, що розшук зниклих на Майдані людей правоохоронними органами почався з 30 листопада 2014 року з першими повідомленнями у ЗМІ і з першими заявами рідних. Цьому є документальне підтвердження, є відповідні матеріали, які збиралися під час пошуку людей.

Роман Крилевич зауважив, що за період подій на Майдані до органів міліції надійшла лише 121 заява від рідних та знайомих: “Чому більше не надійшло? Це питання не до правоохоронних органів, а до рідних і близьких, які звертались із заявами до волонтерських організацій”.

За його словами, робота щодо розшуку зниклих, які залишаються у списку “Пошукової ініціативи Майдану” та “Євромайдану SOS”, ускладнюється неповними анкетними даними зниклих. Можливо, це пов’язано з тим, що євромайданівці боялись надавати правдиві дані, оскільки не довіряли міліції. Службовець висловив сподівання, що всіх зниклих євромайданівців, що є у списку, рано чи пізно знайдуть.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: