В Україні розробили договір, що можуть укладати ЛГБТ-пари. Експерти кажуть – він не працюватиме

Дата: 12 Листопада 2020
A+ A- Підписатися

У медіа шириться новина про те, що в Україні знайшли альтернативу шлюбу для одностатевих пар – партнерський договір. Однак юристи з ЛГБТ-спільноти називають документ декларативним та зазначають, що він не дає жодних подружніх прав.

Про документ на своїй сторінці у фейсбуку розповіла киянка Олеся Соломіна, яка уклала одностатевий партнерський договір. 

Так, Соломіна зазначила, що про таку можливість їй рік тому повідомив адвокат Артем Афян. Жінка також долучилася до роботи над договором для того, щоб гомосексуальні пари мали рівні права з гетеросексуальними.

На сайті Love Unit, де пропонують оформити такий документ, зазначено, що він “дає людям можливість захистити себе та свої стосунки на рівні держави, отримуючи більшість прав, що і при укладенні шлюбу, а також узаконює партнерство людей, засноване на довірі та взаємних домовленостях”.

Утім, експерт Правозахисного ЛГБТ-центру “Наш світ” Андрій Кравчук у коментарі ZMINA пояснює, що документ має квазіюридичну силу, хоча й привертає увагу до проблеми:

“Я дивився текст документа: він має суто декларативний характер, бо в жодному його пункті не посилаються на конкретні чинні закони. Однак жоден договір не може надати людині прав, якщо вони не передбачені в законодавстві”. 

Наприклад, каже Кравчук, у документі є пункт про пропуск одного партнера/-ки в палату до іншого/-ї. 

“Проте лише членам сім’ї закон дозволяє відвідувати родичів у реанімації. Людину членом сім’ї ніяк не зробити за допомогою договору. Для цього потрібно, щоб це визнав суд або офіційно укласти шлюб. Ви можете показати договір, а вам лікар натомість скаже про інструкцію МОЗ, де написано, хто має право на доступ до палати, а хто ні”, – каже експерт.   

Єдина проблема, яку документ може владнати, наголошує фахівець, – стосунки у сфері майнових прав:

“Цивільний кодекс таке дозволяє: оголосити майно спільно нажитим, але для цього потрібно посилатися на статті нормативно-правових актів, чого немає в договорі. Своє майно ви можете залишити партнеру/-ці, але не через договір, а заповітом. Однак, оскільки ви не є родичами 1,2 ступеня споріднення, ви платитимете 5% податку”. 

Крім того, зазначає Кравчук, договір не є унікальним, адже низка організацій в Україні раніше вже давала рекомендації одностатевим парам про те, як урегулювати майнові відносини.  

Експерт підсумовує, що такий договір не може бути заміною цивільного реєстрованого одностатевого партнерства. Тож без змін до законодавства такі стосунки неможливо врегулювати. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: