Пʼятий енергоблок окупованої ЗАЕС перевели в режим холодного зупину – МАГАТЕ

Дата: 30 Липня 2023
A+ A- Підписатися

Росіяни перевели пʼятий енергоблок окупованої Запорізької атомної електростанції в режим холодного зупину, одночасно перевівши четвертий енергоблок у гарячий зупин.

Про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), чиї інспектори перебувають на ЗАЕС.

Фото: “Український Південь”

Заявлено, що охолодити пʼятий реактор вирішили через “проведення ремонтних робіт на енергоблоці”, які можливі лише у стані холодного зупину.

Це сталося через три дні після того, як четвертий енергоблок перевели з холодного в гарячий зупин. Тепер пара з четвертого енергоблока використовується для очищення стічних вод. Інші реактори перебувають в режимі холодний зупин.

У МАГАТЕ кажуть, що експерти організації пропонували встановити на ЗАЕС зовнішній паровий котел, щоб перевести всі енергоблоки в режим холодного зупину, проте російська адміністрація, вочевидь, на це не пішла. Також вони перевірили стан пʼятого енергоблока після його охолодження – обладнання в нормальному стані.

МАГАТЕ підкреслює, що її експерти на ЗАЕС продовжують уважно стежити за ситуацією щодо наявності води для охолодження шести реакторів ЗАЕС та інших важливих функцій ядерної та фізичної ядерної безпеки після руйнування Каховської греблі на початку червня і подальшого виснаження величезного водосховища поблизу станції.

“Команда МАГАТЕ повідомила, що наявне водопостачання залишається відносно стабільним, а рівень води у великому ставку-охолоджувачі станції знижується приблизно на 1 сантиметр на добу через використання і випаровування. Занурювальні насоси періодично використовувалися для перекачування води з вхідного каналу Запорізької ТЕС (ЗАЕС) у вихідний канал ЗАЕС. Поєднання відкачування води та сильних дощів, що пройшли протягом тижня, призвело до того, що висота скидного каналу ЗАЕС збільшилася приблизно на 25 сантиметрів. На майданчику продовжує залишатися достатній рівень води, якого вистачить на кілька місяців”, – йдеться в повідомленні.

Також у звіті зазначається, що протягом останніх кількох днів команда МАГАТЕ чула поодинокі детонації; деякі на відстані від станції, а деякі, очевидно, ближче.

Щодо замінувань, то всередині енергоблока експерти організації не виявили жодних мін чи вибухівки. Однак міни досі залишаються по периметру станції. Також окупанти не допускають експертів на дахи енергоблоків, де, за даними української розвідки, може бути вибухівка.

Раніше ZMINA повідомляла, що експерти Міжнародного агентства з атомної енергії виявили протипіхотні міни на околицях ЗАЕС. 

Нагадаємо, 24 липня російські окупанти Запорізької АЕС перевели енергоблок станції в режим гарячий зупин, що створює ризики в ядерній та радіаційній безпеці. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter