Омбудсмен: Мінфін порушує право переселенців на приватність

Дата: 29 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська просить прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана припинити порушення права на недоторканність приватного життя громадян, спричинене діями Міністерства фінансів України.

Як повідомляє прес-служба Уповноваженого, із мережі Інтернет офісу омбудсмана стало відомо про зухвале порушення Мінфіном права переселенців на приватність.

Мається на увазі ситуація, коли останнім часом внутрішньо переміщені особи почали отримувати дзвінки від ТОВ “Дельта М Юкрейн” на номери телефонів, які вони повідомляли органам соціального захисту при взятті їх на облік. Співробітники цієї компанії, посилаючись на ініціативу Мінфіну привітати їх із новорічними святами, просили уточнити місце перебування таких громадян та іншу конфіденційну інформацію, зокрема, стосовно року народження, реєстрації місця проживання на непідконтрольній території та місця фактичного проживання. При цьому, якщо абонент відмовлявся надати запитувану інформацію, йому повідомляли, що така відмова вплине на здійснення у подальшому соціальних виплат.

Позапланова перевірка встановила, що ТОВ “Дельта М Юкрейн” надає послуги з проведення “телефонної верифікації” громадян на підставі договору з Державним підприємством “Головний проектно-виробничий і сервісний центр комп’ютерних фінансових технологій”. За умовами договору вказане підприємство передало ТОВ “Дельта М Юкрейн”  базу даних “з дотриманням захисту персональних даних”.

У цьому зв’язку Уповноважений наголошує, що відповідно до законодавства, яке на сьогодні регулює процедуру верифікації, володільцем персональних даних, зібраних у процесі верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок державних коштів, є Міністерство фінансів.

Відповідно до ст. 4 закону “Про захист персональних даних” розпорядником персональних даних, володільцем яких є орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, крім цих органів, може бути лише підприємство державної або комунальної форми власності, що належить до сфери управління цього органу.

Водночас наразі розпорядником персональних даних внутрішньо переміщених осіб, володільцем яких є Мінфін, визначено юридичну особу приватного права – ТОВ “Дельта М Юкрейн”,  що є порушенням вимог закону про захист персональних даних. Всупереч вказаному закону було здійснено і передачу персональних даних внутрішньо переміщених осіб, які були зібрані Міністерством фінансів в рамках процедури “верифікації і моніторингу”.

Лутковська називає цю ситуацію “не лише кричущим випадком порушення права значної кількості осіб на недоторканність приватного життя, а й загрозою іміджу нашої держави на міжнародній арені”. Адже однією з ключових умов повноправного входження України до європейського співтовариства є створення в державі ефективного механізму захисту персональних даних.

Омбудсмен просить прем’єра негайно припинити згадані порушення, а також законодавчо врегулювати повноваження державних органів України в рамках процесу верифікації інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат.

“Нормативні акти, якими наразі врегульовано ці питання, мають відсилочний характер стосовно ключових питань обробки персональних даних осіб, щодо яких проводиться верифікація. А це, у свою чергу, створює умови для безконтрольного доступу Міністерства фінансів України до персональних даних, що може спричинити безпідставне втручання у право особи на приватність”, – пише Лутковська.

Також омбудсмен просить Генеральну прокуратуру України та Службу безпеки України перевірити вказані дії на наявність кримінальних правопорушень. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter