Омбудсман рекомендує Кабміну все ж розробити законопроект про легалізацію цивільних партнерств

Дата: 08 Квітня 2019
A+ A- Підписатися

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова рекомендує розробити та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар.

Про це йдеться в щорічному звіті Омбудсмана “Про стан дотримання прав і свобод людини і громадянина в Україні”

Документ, який за рекомендацією Омбудсмана мають розробити в Кабінеті Міністрів, має врахувати майнові і немайнові права ЛГБТ-українців, зокрема право на володіння та наслідування майна, утримання одного партнера іншим у разі непрацездатності, конституційне право не свідчити проти свого партнера. 

Також в офісі Омбудсмана рекомендували органам місцевого самоврядування утримуватися від дій та рішень, які можуть містити ознаки дискримінації, і неухильно виконувати обов’язок щодо дотримання принципу недискримінації в діяльності. Це має вирішити проблему з великою кількістю гомофобних звернень від чиновників у регіонах. 

Згідно з доповіддю Уповноваженої Верховної Ради з прав людини, в українському суспільстві і надалі зберігається високий рівень упередженого ставлення до представників ЛГБТІ-спільноти, що виявляється в непоодиноких випадках дискримінації, порушеннях права на особисту недоторканність, на повагу до людської гідності, свободу слова і мирних зібрань, а також у скоєнні злочинів на ґрунті нетерпимості за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності.

Нагадаємо, захід із розроблення законопроекту про цивільне партнерство є підпунктом 6 пункту 105 Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року. Нацстратегія була підписана президентом України Петром Порошенком 26 серпня 2015 року, а План дій Кабмін ухвалив 23 листопада 2015 року.

У 2017–2018 роках у кількох містах України органи місцевого самоврядування ухвалили низку однотипних звернень до центральних органів влади. У них вони закликали обмежити права і свободи людини для ЛГБТ-спільноти. Реагуючи на ці звернення, Омбудсман і його представники говорили про неприпустимість порушення норм національного антидискримінаційного законодавства та закликів до обмеження прав і свобод для окремих груп людей.

Згодом і президент України Петро Порошенко нагадав підписантам петиції стосовно захисту “традиційних сімейних цінностей” про заборону дискримінації, у тому числі й закликів до обмежень прав і свобод людини. 

Але у грудні 2018 року під час презентації річного звіту про виконання Плану дій з реалізації Нацстратегії заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Петухов заявив, що відомство не розроблятиме відповідний документ. За його словами, згаданий захід не можливо виконати, бо проти нього протестувала низка депутатів різного рівня. 

“Місцеві депутати заперечували проти існування такого заходу в Нацстратегії і виступали проти будь-яких пропозицій уряду щодо законодавчого регулювання у сфері прав ЛГБТ-спільноти. Ті звернення, які ми отримали, сигналізують про поляризацію суспільства. Це питання навряд чи буде врегульовано, бо за такий законопроект не проголосують у Верховній Раді”, – сказав Петухов.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter