Нечуючі українці просять у влади особливий статус для жестової мови

Дата: 23 Вересня 2015
A+ A- Підписатися
Українське товариство глухих (УТОГ) закликає уряд та президента України визначити особливий статус жестової мови, розробивши й прийнявши для цього відповідний закон.
 
Жестова мова як засіб комунікації між людьми, які мають порушення слуху, має бути захищена. І хоч Україна і ратифікувала у 2009 році Конвенцію про права людей з інвалідністю, але нечуючі люди досі лишаються поза опікою держави. Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.
 
Перший заступник голови Центрального правління Українського товариства глухих (УТОГ) Ірина Чепчина, зокрема, додає, що виборці з порушенням слуху не мають доступу до інформації. “Так, інформація на українському телебаченні недоступна нечуючим особам. Новини не супроводжуються якісним перекладом на жестову мову. Навіть на “5 каналі”, на президентському каналі, немає перекладу на жестову мову”, – каже Чепчина.
 
Титри не завжди супроводжують виступ кандидатів у президенти чи депутати. За словами експертки, через недоступність інформації нечуючі не можуть почувати себе повноцінними громадянами України.
 
Українська жестова мова визнається державою мовою людей із порушенням слуху та захищається статтею 23 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”. Але це визнання носить лише декларативний характер.
 
Як зауважують представники УТОГ, ситуація дуже поволі змінюється – найчастіше під тиском міжнародних структур.
 
“Ми повернулися із засідання Комітету ООН з прав людей з інвалідністю, де представляли свою частину доповіді про права нечуючих. Комітет ООН надав низку рекомендацій нашій державі. Наша зустріч відбулася в 20-х числах серпня. І диво – вже на День прапора, 23 серпня, виступ президента України перекладався на жестову мову на “Національному каналі”. Очевидно, тільки після впливу Комітету ООН це стало можливим”, – розповідає Ігор Бондаренко, голова Ради перекладачів жестової мови Київської організації УТОГ.
 
В Україні за офіційною статистикою нараховується близько 46 тисяч нечуючих осіб. Однак це тільки ті, які стоять на обліку. Людей із порушенням слуху – значно більше, стверджують експерти.
 
За відсутності підтримки з боку держави жестової мови всі ці люди лишаються без права на захист. Вони не мають доступу до освіти, можливості мати якісну роботу, реалізовувати свої виборчі права, мати доступ до правосуддя.
 
Попри тотальне порушення прав нечуючих в Україні є лише одна судова справа. Ця справа стосувалася відсутності порядку і умов титрування та здійснення перекладу на жестову мову, які був зобов’язаний створити Кабмін. У своєму позові чоловік вимагав визнати протиправною бездіяльність посадовців, які не прийняли вищезазначений порядок, а також вимагав зобов’язати уряд його затвердити. І хоч заявник переміг, рішення суду досі не виконано.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: