Наразі ніхто не знає, скільки представників нацменшин проживає в Україні й у якому стані вони перебувають – Лоссовський

Дата: 10 Липня 2024
A+ A- Підписатися

Оскільки останній перепис населення в Україні відбувався 2001 року, наразі існує потреба оновлення цієї інформації. Станом на сьогодні ні державна влада, ні громадські організації не знають точної кількості національних меншин, які проживають в Україні, та числа громадян, які до них належать.

Про це, анонсуючи масштабне дослідження актуальних питань у сфері міжнаціональних відносин в Україні, заявив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації ДЕСС Ігор Лоссовський.

Фото: Голос

Він розповів, що у 2022–2023 роках Державна служба України з етнополітики та свободи совісті працювала над реформуванням законодавства у сфері національних меншин та міжнаціональних відносин. Це відбувалося в межах рекомендацій, які Україна отримала від Європейської комісії в контексті набуття статусу кандидата в члени ЄС.

“За цей час, фактично за рік, було ухвалено три закони – один базовий закон про національні меншини (спільноти) та два про внесення змін до цього закону. Також ми розробили, а уряд ухвалив десять підзаконних нормативно-правових актів щодо цього”, – зазначив Лоссовський.

Тож роботу з імплементації законів та підзаконних актів працівники ДЕСС вирішили розпочати з проведення трьох досліджень. Зокрема, планується проведення загальнонаціонального дослідження щодо актуальних питань у сфері міжнаціональних відносин. Дослідження охоплюватиме етнічні, мовні та релігійні ідентичності жителів України. Також у ньому розглядатимуть демографічні зміни та виявлятимуть суспільне ставлення до національних меншин (спільнот) і корінних народів України.

Друге дослідження – це всеукраїнський моніторинг громадської думки. Його метою є ідентифікація мовних, етнічних та релігійних ідентичностей громадян України, а також визначення потреб у змінах державної політики та оцінювання її результатів.

А третє дослідження буде регіональним і проводитиметься в Чернівецькій та Закарпатській областях. Воно спрямоване на аналіз демографічних змін, виявлення суспільного ставлення до національних меншин, конфліктогенного потенціалу та актуальних питань у сфері міжнаціональних відносин.

“Щоб займатись імплементуванням законів і підзаконних актів, ми маємо на щось опиратися, принаймні в загальному плані знати, що таке національні меншини й скільки їх, і які в них головні проблеми й потреби. Але, зрозуміло, треба враховувати фактор війни й той фактор, що мільйони людей сьогодні виїхали з України. Хоча, за певною інформацією, значна кількість українців уже повернулася, це стосується і представників національних меншин. Соціологи обовʼязково врахують фактор війни”, – підкреслив посадовець.

Нагадаємо, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець запропонував запровадити 7 листопада День національних меншин. Цей день необхідний для відзначення прав етнічних громад, а також створення будинків для національних меншин і забезпечення фінансування державної програми захисту прав національних спільнот.

Фото обкладинки: Голос

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter