Національний музей Судану в Хартумі зруйнований унаслідок війни: серед його експонатів – храми, побудовані королевою Хатшепсут та фараоном Тутмосом III
Національний музей Судану в столиці Хартум зруйнований унаслідок війни: серед його найцінніших експонатів – два давньоєгипетські храми, що були збудовані королевою Хатшепсут та фараоном Тутмосом III і були перенесені сюди після того, як розлилося озеро Насера через побудову Асуанської греблі.
Про це повідомили на сайті AfricaNews.

Музей зруйновано після майже двох років збройного конфлікту між провладною суданською армією та воєнізованими Силами швидкого реагування (RSF).
“Повстанці знищили все, включно з усім, що стосується Судану та суданського народу. Найважливіші артефакти, які були вкрадені, були в камері схову, – предмети, зроблені із золота або позолочені. Його штурмували та пограбували, як і решту”, – сказав Гамаль ЕльДін Зейн аль-Абдін, офіцер Суданської національної корпорації старожитностей і музеїв”.
У Національному музеї Судану зберігалися безцінні колекції – від палеолітичних реліквій до артефактів напатанського, мероїтського, християнського та ісламського періодів. Хоча екстер’єр музею все ще стоїть, його інтер’єр розповідає жахливу історію: розбите скло, розбиті труни з муміями та вітрини, порожні від скарбів, пишуть журналісти.
Руйнування не обмежилося лише Національним музеєм. Постраждали й інші заклади культури, наприклад Етнографічний музей. За словами Зейна аль-Абдіна, “його стіни були зруйновані, а виставкові зали та адміністративні офіси – спалені”.
Згідно з інформацією медіа, RSF упродовж двох років використовували Національний музей як базу, систематично грабуючи його колекції. Багато вкрадених предметів, зокрема золоті артефакти, зберігалися в закритій камері, доступ до якої був дозволений лише під суворим наглядом. Хоча масштаби крадіжки ще встановлюються, влада побоюється, що збитки є значними та непоправними.
Нагадаємо, що громадянська війна в Судані спалахнула у квітні 2023 року, коли напруга між армією та RSF переросла в повномасштабну війну. Відтоді понад 20 тисяч людей загинули, понад 14 мільйонів стали біженцями або переміщеними особами. Більша частина країни, включно зі столицею, перетворилася на руїни.
Суданській армії нещодавно вдалося відновити контроль над Хартумом, оцінювання культурних збитків лише розпочалося, як і планування реконструкції. Їхнє бачення охоплює структурну реабілітацію, реставрацію артефактів і покращення безпеки для культурних об’єктів Судану.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в африканському Судані понад 100 цивільних, серед яких щонайменше 20 дітей та медична бригада, загинули внаслідок нападів воєнізованих груп на місто Ель-Фашир і два табори для біженців – Замзам та Абу-Шук у західному регіоні країни Дарфур.