На Чернігівщині людей катували у центрі реабілітації при церкві

Дата: 30 Березня 2017
A+ A- Підписатися

На Чернігівщині Служба безпеки України спільно з Генпрокуратурою та прокуратурою АР Крим викрили групу злочинців, які тримали в полоні та катували понад 200 наркозалежних людей.

Про це повідомляє прес-центр СБУ.

Злочинна група діяла під прикриттям центру з реабілітації наркозалежних. Організатори “бізнесу” приймали замовлення на примусове “лікування” у так званому реабілітаційному центрі людей, які, на думку їхніх родичів чи знайомих, страждають від наркотичної, алкогольної або іншої залежності.

Так званий центр діяв у приміщенні церкви.

Члени угруповання виїжджали до людей та під психологічним тиском змушували їх пройти “лікування”. У разі відмови їх все одно силоміць привозили до центру, розповідають в СБУ.

Людей тримали в бараках та підвалах, до них застосовувались тортури. Вони не могли самостійно звідти виїхати, за ними постійно спостерігали “наглядачі” центру. Вони примусово працювали.

СБУ звільнила понад 200 людей, які вже підтвердили катування та побої. Затримали 22 наглядачів.

Під час обшуків виявили знаряддя тортур, а в кабінеті засновника “центру” – бойову гранату РГД-5 та травматичну зброю.

Відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 127 (катування) та ч. 3 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) Кримінального кодексу України.

Як стало відомо кореспонденту Центру інформації про права людини із власних джерел, у повідомленні СБУ йдеться про православний реабілітаційний центр – Центр ресоціалізації наркозалежної молоді в честь ікони Божої Матері “Семистрільна”, що працював на Чернігівщині у с. Косачівка Козелецького району.

Згідно з інформацією на сторінці Центру, його методика реабілітації наркозалежних базується на семи принципах: ізоляція залежного від 3 до 18 місяців, трудова реабілітація, відновлення фізичної форми, режим, психологічна та просвітницька робота, духовна робота. “Наша методика полягає в ізоляції наркомана від наркозалежного соціального прошарку. Оскільки наркоманія – це, насамперед, хвороба душі, а не тіла, то лікуватися потрібно в Церкві”,  йдеться в інформації про роботу центру.

Центр неодноразово відвідували місцеві журналісти і писали про його діяльність. За словами чернігівської журналістки, у центрі вона була кілька років тому. Тоді пацієнти працювали здебільшого на сільгоспроботах, пилорама ще не діяла. Робота пацієнтів була безкоштовною, а за перебування сплачували родичі десь 2 тис. грн на місяць (що було на той час достатньо великою сумою, і це могли дозволити люди із достатком вище середнього).

“Помітно, що працювали у центрі пацієнти тяжко, хоча у звичайному житті до такої роботи ці люди не звикли. Щоправда, один із пацієнтів поскаржився, що за непослух можуть посадити до підвалу”,  поділилася враженнями журналістка.

У матеріалі журналіста Ігоря Стаха на сайті “Земля і воля” детально розповідається про центр та життя в ньому. Зокрема, зазначено, що заснували центр у Косачівці колишні наркомани, які припинили вживати наркотики. Допомагають пацієнтам колишні наркозалежні – “старшим” може бути виключно колишній наркоман, якого Косачівка повернула до життя, – така практика у центрі. “Увесь день розписаний за “золотим” правилом: “ні хвилини вільного часу”. Всі пункти обов’язкові: підйом о 7 ранку, обливання колодязною водою (увесь рік), і заняття у тренажерному залі, відвідування церкви, і праця, праця, праця. З абсолютним послухом” розповідається у матеріалі. Місцеві жителі на центр не нарікали, навпаки, відзначали, що пацієнти допомагають у благоустрої населеного пункту.

Як уточнили Центру інформації про права людини у секторі комунікацій ГУ Нацполіції у Чернігівській області, скарг на роботу центру до поліції не надходило ані від місцевих жителів, ані пацієнтів чи їх родичів.

“За останні десять років центр з Косачівки фігурував у зведеннях двічі – коли один із пацієнтів загинув, а інший зник безвісти”, – зазначив представник сектору.

У свою чергу директор центру Сергій Моцак заявив сьогодні у коментарі журналістам “Високого Валу”, що лікування не було примусовим, а рідні самі привозили нарко- чи алкогольнозалежних до центру. Також заперечив інформацію про катування. 

“Півроку тому у нас у центрі проходив реабілітацію чоловік з Криму, котрий був наркозалежним. Велика ймовірність, що саме він зателефонував до СБУ. Хоча конфліктів з персоналом у нього не було, однак людина мала проблеми з наркотиками. Можливо, це якась його помста”, – зазначив Моцак. 

Також він завірив журналістів, що центр не закриють.

За інформацією видання, наразі директор центру перебуває на лікарняному зі зламаною ногою і про рейд СБУ дізнався від своєї матері телефоном.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: