Міжнародний суд ООН визнав РФ частково винною у фінансуванні тероризму та в дискримінації мешканців окупованого Криму

Дата: 31 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Міжнародний суд ООН оголосив вирок у першій справі України проти Росії, що стосується порушення Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Суд визнав, що РФ частково порушила зобов’язання з боротьби з фінансуванням терористів у східних областях України у 2014-му. Водночас суд відхилив майже всі претензії України до Росії в частині утисків кримських татар та українців в окупованому Криму.

Вирок оголосила суддя Джоан Доног’ю, передає кореспондентка ZMINA.

Згідно з рішенням МС ООН, Росія порушила статтю 9 Конвенції про запобігання фінансування тероризму: вона проігнорувала запити України та не розслідувала ймовірні випадки фінансування терористів у східних областях України своїми громадянами. 

Водночас судді не задовольнили інші претензії України щодо цієї конвенції. Так, суд напрочуд вузько схарактеризував поняття “фінансування тероризму” та обмежив його лише фактичною грошовою підтримкою. Отже, претензії України щодо передання з боку Росії бойовикам зброї, зокрема й важкої, відхилили.  

У своєму позові Україна також наголошувала, що Росія мала заморозити активи, з яких за підозрами могли фінансувати терористів у Донецькій та Луганській областях. Однак суд не задовольнив цю вимогу.

“Російська Федерація не мала розумних підстав підозрювати, що кошти, про які йдеться, були використані з метою фінансування тероризму, і, відповідно, не мала зобов’язань заморожувати”, – зазначила Доног’ю.

Міжнародний суд ООН також відмовився ухвалити рішення щодо ймовірної відповідальності Росії за збиття пасажирського “боїнга” з непідконтрольних Україні територій 17 липня 2014-го.

Судді також не призначили компенсації, якої вимагала Україна від Росії.

Друга частина українського позову стосувалася порушення Конвенцій про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Згідно з українською позицією, від моменту окупації Криму у 2014 році Росія систематично утискає кримських татар та українців, що залишилися жити на півострові.

Судді Міжнародного суду ООН заявили, що не знайшли в діях Росії в Криму ознак расової дискримінації проти кримських татар чи українців. 

“Надані докази не переконали суд у тому, що кримські татари та етнічні українці зазнавали актів фізичного насильства на основі їхнього етнічного походження. Насправді будь-який несприятливий вплив на права кримських татар і етнічних українців можна пояснити їхньою політичною опозицією до поведінки Російської Федерації в Криму”, – оголосила Доног’ю.

Суд частково задовольнив одну претензію України щодо порушення Конвенції про дискримінацію. Судді вважають, що Росія порушила право дітей у Криму навчатись українською мовою. Однак щодо кримськотатарської мови такого рішення не ухвалили.

Нагадаємо, нині Міжнародний суд ООН розглядає ще одну справу України проти Росії. Вона стосується порушення РФ Конвенції про запобігання геноциду. За цим позовом Україна не звинувачує Росію в геноциді, а вказує на те, що Росія сама неправомірно звинуватила українську владу в геноциді та під цим приводом розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Зараз суд розглядає заперечення Росії – її представники намагаються довести, що предмета спору взагалі не існує, а отже МС ООН не може розглядати цю справу. 

Судді ухвалять рішення щодо законності цієї справи в цілому 2 лютого.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter