Міноборони ігнорує проблему ВІЛ серед учасників бойових дій на сході – геї-військові

Дата: 19 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Міністерство оборони України не проводить ефективної політики з виявлення і попередження ВІЛ-інфекції серед військових. 

Про це ветерани ООС Василь Давиденко, доброволець батальйону “Донбас” Віктор Пилипенко та волонтер, парамедик Микола Будерацький заявили під час дискусії ГО “Точка опори UA” “Війна на два фронти. ВІЛ загрожує українським військовим”.

Василь Давиденко

Як передає кореспондент Центру прав людини ZMINA, на початку заходу солдат військової частини №1241 в Івано-Франківську Василь Давиденко зробив камін-аут. Таким чином, він став третім учасником бойових дій на сході після Віктора Пилипенка та Анастасії Манжоли, який публічно розповів про свою гомосексуальність. 

Василь Давиденко наголосив, що наразі в ООС існує небезпека поширення ВІЛ через незахищений секс, а Міноборони ігнорує її, не створюючи ефективних механізмів виявлення ВІЛ-інфікованих. 

“Проблема ВІЛ існує. Більш того, вона є серед військових. А ще гірше, що державні органи намагаються її замовчати. І виходить так, що військовий не каже про свій статус, бо боїться бути відторгнутим суспільством. Це призводить до самогубств та трагедій у родинах”, – каже Василь Давиденко.

Він розповів, що сьогодні військові часто купують за 150 грн сертифікат, який засвідчує відсутність у них ВІЛ-статусу. 

Водночас, за словами парамедика Миколи Будерацького, серед військових поширений міф, що ВІЛ – це проблема виключно ЛГБТ. 

“Коли я поїхав в ООС із презервативами, то мене здивувало, що дорослі чоловіки червоніли, коли їм пропонував презервативи… Чоловіки не сприймають тестування на ВІЛ. Кажуть: “Ти що, вважаєш мене за п*дора?” Але мій досвід роботи в ООС показує, що в кожному батальйоні, з якими працювали наші волонтери, є щонайменше одна людина з ВІЛ-інфекцією”, – пояснює парамедик. 

Тим часом директор представництва американського Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) в Україні Езра Барзелай висловив здивування, що Міноборони не відрядило на дискусію свого представника.  

Езра Барзелай

Він розповів, що CDC зустрічався з представниками міністерства з приводу тестування у військових частинах. Однак у міністерстві запевнили, що проведені тести не виявили ВІЛ-інфікованих людей. 

“Це означає, або тестували не в тих місцях, де потрібно було, або пропонували тестуватись не тим людям. Тестувати на ВІЛ треба було ближче до лінії розмежування, де більше ризикованої поведінки. Дуже важко пояснити керівникам, що треба тестувати у визначених локаціях”, – каже Езра Барзелай.

Він пояснює, що зазвичай держави під час конфлікту не зацікавлені в таких даних, адже в зонах конфлікту завжди високий рівень проституції, незахищеного сексу, вживання наркотиків. 

Езра Барзелай переконаний, що Міноборони могло б ефективно боротися з ВІЛ-інфекцією, якщо щонайменше перед поверненням військового до цивільного життя у нього обов’язково брали б аналізи. 

“Для нас важливо тестувати якомога більше військових”, – коментує він.  

За даними Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я, у липні в Україні офіційно зареєстровано 1 330 нових випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію. До цієї статистики не входять дані з тимчасово окупованих територій. Зазначається, що в липні у 649 пацієнтів діагностували СНІД, а 263 людини померли від цієї хвороби.

“Шляхи інфікування ВІЛ в Україні у липні 2019 року: гетеросексуальний – 955; гомосексуальний – 42; парентеральний – 328; вертикальний – 171 (більшість із них (близько 98%) після 18 місяців не матиме ВІЛ-інфекції); невідомий – 0” йдеться в повідомленні центру.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: