Міліція не мала права забороняти Рєуцькому зйомку – правозахисники

Дата: 03 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

Знімаючи відео, Рєуцький не порушував громадський порядок. Дії міліції суперечать міжнародним принципам щодо відкритості діяльності правоохоронних органів.

На сайті Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів міститься Правовий аналіз дій правоохоронців щодо заборони відеофіксації журналістом Рєуцьким.

Нагадаємо, йдеться про інцидент, що стався 29 січня цього року. Разом із Костянтином Рєуцьким були журналісти Анастасія Станко (hromadske.tv) і Павло Пеньонжек (польське видавництво “Критика Політична”). На посту ДАІ “Пісочин” біля Харкова їх зупинили правоохоронці для перевірки документів. Коли Костянтин дістав з сумки камеру GoPro, силовики, за словами Станко, почали забирати її, заламуючи руки Рєуцькому, а потім почали його бити.

У висновку правового аналізу йдеться про те, що дії міліції суперечать міжнародним і національним принципам щодо прозорості, гласності, відкритості діяльності правоохоронних органів.

Зазначено, що відповідно до статті 19 Конституції України “Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України“. Мова йде про те, що працівник міліції кожну свою вимогу (зокрема, виключити камеру), зобов’язаний обґрунтувати, спираючись на конкретну та відповідну норму закону чи відомчого наказу. Якщо правоохоронець не може знайти відповідь, на якій підставі він обмежує конституційні права людини, тоді така вимога є незаконною.

Пунктом 1 частини першої статті 11 Закону України “Про міліцію” визначено, що міліція має право вимагати від громадян, які  порушують громадський  порядок,  припинити ці дії. Проте проведення громадянами, чи журналістами аудіо – , фото –  та відеофіксації дій працівників міліції не є порушенням громадського порядку, а реалізацією права людини на інформацію (крім випадків, визначених законом).

Щодо перешкоджання міліціонеру “виконувати свої службові обов’язки“, то існує правова невизначеність у тому, що саме називати “перешкоджанням діям правоохоронців“. Міліція може обмежувати рух транспорту та пішоходів, але при цьому співробітники повинні поважати конституційні права і свободи громадян, бути зразком культури, скромності і витримки.

Правозахисники зазначають, що для ефективного вирішення таких проблем потрібно чітко визначити, за яких саме умов може бути заборонено здійснювати фото- та відеофіксацію дій правоохоронців під час виконання ними службових обов’язків. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: