Міліція бездіяла під час заворушень в Одесі – звіт

Дата: 18 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Правоохоронні органи під час заворушень у Одесі 2 травня 2014 року не вжили дієвих заходів задля збереження життя, здоров’я та майна громадян, що призвело до трагічних наслідків.

Про це йдеться у звіті за результатами спеціального провадження у справі про порушення прав і свобод людини під час подій в Одесі 02 травня 2014 року, коли відбулися сутички у центрі міста між проукраїнськими футбольними вболівальниками та проросійськими активістами, які згодом переросли у заворушення з застосуванням вогнепальної зброї та завершилися пожежею у Будинку профспілок. Провадження відкрито за ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

До провадження були залучені представники громадськості та ЗМІ. Разом із працівниками Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого з прав людини у проведені провадження брали участь Вадим Пивоваров (представник ВГО “Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів”),  Андрій Толопіло (ГО “Одеська правозахисна група “Верітас”), Сергій Дібров (журналіст). Було опитано 64 свідків та учасників подій, проаналізовано інформацію, отриману від правоохоронців, Одеської облдержадміністрації, Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Результати дослідження свідчать, що правоохоронці, незважаючи на численні звернення про напади на людей та пошкодження майна, не перешкоджали діям осіб, що застосовували під час заворушень вогнепальну зброю та іншим чином порушували громадський порядок. Оперативний план заходів правоохоронцями не застосовувався, про що свідчить відсутність дати та реєстрації відповідного наказу, немає також жодних письмових чи аудіозаписів щодо введення в дію такого плану.

Аналіз всіх зібраних в ході провадження Уповноваженого матеріалів дозволяє стверджувати, що керівництвом ГУМВС України в Одеській області 02.05.2014 при виникненні масових заворушень, у тому числі з застосуванням правопорушниками вогнепальної зброї, не було вжито передбачених законодавством заходів та не використано наявні засоби задля збереження життя, здоров’я та майна громадян, що призвело до трагічних наслідків“, – зазначено у висновках дослідження.

За результатами провадження Уповноваженим з прав людини Генеральному прокурору України внесено подання щодо проведення повного, об’єктивного та неупередженого розслідування цих подій, зокрема неналежного реагування на ситуацію керівництва ГУМВС України в Одеській області, невжиття правоохоронцями дієвих заходів щодо забезпечення права людини на життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість та безпеку.

10 липня 2014 року Генпрокуратура відповіла листом на це подання. Але замість інформації про належне розслідування порушення права на життя та здоров’я громадян та притягнення винних до відповідальності, лист, зокрема, містив повідомлення про хід розслідування незаконного звільнення 4 травня 2014 року з ізолятору тимчасового тримання Одеського міського управління 67 затриманих, що брали участь у заворушеннях 2 травня. На думку Уповноваженого, це не має причинно-наслідкового зв’язку з масовою загибеллю людей, але використовується МВС та органами прокуратури для маніпуляцій з метою уникнення належного розслідування подій 2 травня. Через це провадження Уповноваженого по цій справі вирішено продовжити.

Нагадаємо, перший заступник генпрокурора Володимир Гузир повідомляв, що Генпрокуратура України не має доказів того, що під час пожежі в одеському Будинку профспілок люди отруїлися газами, зокрема хлороформом.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: