Менше 2% українців стикалися з катуванням у поліції минулого року – опитування

Дата: 26 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Минулого року 1,7% (326 осіб) опитаних соціологами українців заявили, що ставали жертвами побоїв, страждань чи катувань з боку силовиків.

Про це йдеться в дослідженні “Оцінка масштабів незаконного застосування сили в поліції України у 2018 році”, оприлюдненого Харківською правозахисною групою. 

Під час дослідження соціологи опитали 19 з половиною тисяч українців у всіх регіонах країни, окрім окупованих частин Донбасу та Криму. Така кількість респондентів, як зазначили експерти, дозволяє більш ефективно виявляти постраждалих від поліцейського свавілля.

“Національне соціологічне опитування залишається єдиним методом, що дозволяє вийти на реальні масштаби такого латентного явища, як незаконне насильство в поліції в Україні”, – зазначають вони.

Соціологи зазначають, що частка опитаних, які протягом минулого року ставали жертвами побиття, страждань чи катувань з боку працівників поліції, незначно, але зменшилась із 2017 року, коли таких було 2%. 

“Негативна тенденція до зростання кількості випадків насильства, яка виникла у 2016–2017 рр., призупинилась, проте загальний масштаб залишається досі значним”, – констатують експерти. 

Отримані торік цифри показують, що 4,6% респондентів (878 осіб) вказали, що протягом року поліцейські порушували їхні права чи права їхніх близьких або недостатньо добре виконували роботу. Окремо соціологи розділили показники щодо насильства, завданого на різних етапах контактування із силовиками. Виявилось, що: 

  • кількість жертв побиття, заподіяння тілесних ушкоджень під час затримання дещо зменшилася та становила, відповідно, 418 тисяч осіб;
  • кількість постраждалих під час розслідувань упала майже вдвічі та становила 192,9 тисяч осіб.

Експерти зауважують, що незаконне насильство в поліції продовжує залишатись украй латентним феноменом, адже більшість потерпілих нікуди не повідомляє про такі випадки та воліє уникати розмов про це з інтерв’юерами. Так, 90,7% опитаних не подавали офіційних скарг, адже вважали, що це ні до чого не приведе. 

Водночас одним з найбільш важливих факторів, що впливають на поширеність катувань та жорстокості в поліції, правозахисники називають ставлення суспільства до цього явища. 

“Ще у 2015 році ми зафіксували зупинку десятирічного тренду зростання нетерпимості до насильства в поліції. Тоді та згодом і в 2017 році ми вказували, що кількість українців, що не толерують жорстокість, припинила зростати та навіть почала зменшуватись. Дані дослідження показують, що у 2018 майже кожен третій українець (31,8%) так чи інакше допускає можливість застосування поліцією незаконного насильства або навіть катувань”, – розповіли вони.

Як відомо, 26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. Ситуація із застосуванням насильства щодо людей з боку силовиків є серйозною не тільки в Україні, але й у сусідніх країнах. Так, останні дослідження російського “Левада-центру” показали – кожен десятий опитаний росіянин хоча б раз у житті стикався з насильством з боку силовиків. У своєму дослідженні експерти розповіли про те, хто найбільше ризикує опинитись у конфліктних ситуаціях з російськими силовиками та як узагалі виникають ці конфлікти. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: