Медіа Запорізької та Вінницької областей найбільше дотримуються ґендерного балансу – моніторинг

Дата: 03 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Рівень ґендерної сбалансованості у матеріалах регіональних ЗМІ у квітні 2019 року склав лише 32%. Тільки у третині проаналізованих видань жінки виступили експертками та героїнями, а фемінітиви вживали у 39% журналістських текстів. 

Такими є дані моніторингу регіональних медіа у 24 областях України, проведеного 11-17 квітня Волинським прес-клубом, Ґендерним центром і Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки “Медійної програми в Україні”.

Моніторинг показує, наскільки регіональні медіа дотримуються ґендерного балансу в журналістських матеріалах, чи наявні ґендерні стереотипи та сексистський контент, а також чи вживають фемінітиви на позначення посад, професій, видів діяльності, зайнятості жінок.

Найбільше дотримуються ґендерного балансу ЗМІ Запорізької та Вінницької областей (43% і 42% відповідно), найменше – медіа Київської (25%), Одеської (26%), Чернігівської та Донецької (по 27%). 

Героїнями та експертками жінки найчастіше виступали в матеріалах на медичну, освітню та культурну тематику, тоді як чоловіки найчастіше фігурували в публікаціях про політику, бізнес/економіку, війну і спорт. 

Найчастіше за коментарем стосовно тих чи інших тем до жінок зверталися журналісти/ки харківських і кіровоградських медіа (по 40%). Найменше – медійники Київської (23%), Рівненської (24%) та Закарпатської (25%) областей.

Героїнями журналістських матеріалів жінки найчастіше були в медіа Херсонщини (39%) та Миколаївщини (38%), найменше – Київщини (18%). 

Що стосується фемінітивів, то найбільше у своїх матеріалах їх вживали журналісти/ки вінницьких ЗМІ (71%), а найменше – сумських (15%) та дніпропетровських (21%).  

За словами правозахисниці та журналістки Єлизавети Кузьменко, ці дані свідчать про те, що медіакультура й досі віддає перевагу голосам та обличчям чоловіків, незважаючи на зміни в суспільстві та зростаючий внесок жінок у сферу медіа:

Часто медіа забувають про змістовну участь жінок у ролі експерток та коментаторок в інших темах, крім культури, мистецтва, соціальної сфери. ЗМІ йдуть традиційним і стреотипним шляхом, який є найлегшим для них. На цьому також наголошує Маргарет Галагер у звіті GMMP від 2010 року, підкреслюючи, що в новинах тенденція ігнорувати або, в кращому випадку, вести мову про жінок, замість того, щоб говорити з ними або через них, глибоко вросла в нормативну культуру і, відповідно, в методи збору інформації та загальну практику медіапродакшну“. 

Водночас експертка зауважує: отримані цифри також показують, що поступово долається бар’єр використання фемінітивів, і їх вживає все більше українських медіа.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: