Кримські татари влаштують блокаду українським товарам у Криму

Дата: 08 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Представники кримських татар збираються розпочати акцію “Громадянська блокада півострова”.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, її учасники збираються блокувати пропускні пункти на в’їзді до Криму з материкової України, аби завадити потраплянню української продукції на окуповану територію.

Щоденно ми маємо факти тиску, дискримінації, затримань, обшуків, погромів щодо кримських татар та людей інших національностей. Ми маємо політичних в’язнів – Ахтема Чийгоза, Алі Асанова, Мустафу Дегерменджі, Олександра Кольченка, Олега Сенцова. Вони зазнавали морального тиску, тортур. Продовжують зникати люди. І в цей же час український бізнес торгує на крові. Це неприйнятно ані для суспільної моралі, ані для України, яка, декларуючи зобов’язання захисту прав громадян України… посилює окупантів“, – каже голова Меджлісу і президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров.

Голова Меджлісу навів дані Центру журналістських розслідувань, який стверджує, що за останній тиждень з материкової України до Криму було завезено 5 777 тонн продовольчих товарів.

За словами лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, приблизно 80% продуктів харчування, 85% електроенергії, 80% води на кримський півострів постачається з України. Якщо за української влади це відшкодовувалося розвитком туризму, ділової активністю, то зараз цього всього немає. Все забезпечується за рахунок бюджету Російської Федерації, яка хоче встановити колоніальну систему правління.

З якого дива материкова частина України має забезпечувати життя окупаційного режиму?” – каже колишній голова Меджлісу кримських татар Мустафа Джемілєв.

Він не сприймає аргумент про те, що не можна запроваджувати блокаду півострова лише через наших співгромадян, які там лишаються: “Це абсурдні доводи, тому що, відповідно до міжнародних норм, відповідальність за правове, матеріальне, соціальне положення окупованих територій несе окупант, а не та країна, чию територію окупували“.

Поставки продуктів харчування та електроенергії Росії будуть обходитись дорожче, але з якого дива ми маємо піклуватись про стан бюджету окупанта? Хіба ми не зацікавлені в тому, щоб окупант виснажився і припинив своє міжнародне хуліганство?“, – запитує Мустафа Джемілєв.

Організатори акції пропонують Кабінету міністрів створити великі хаби – торгівельні точки, куди з окупованої території зможуть приїжджати громадяни з українськими паспортами і скуповувати товари.

Ми дійсно з оголошенням початку підготовки акції даємо люфт урядові, аби вони створили умови, коли кожна чесна людина в Криму з українським паспортом, яка не є зрадником, змогла би поїхати до Херсонської області і забезпечити себе продуктами за цінами материкової України. Прямі колаборанти нехай їдуть до Ростова, Краснодарського краю. Це їхні проблеми. Для нас важливо, щоб не було постачання ресурсів, які укріплюють військову присутність“, – наголошує Рефат Чубаров.

Окрім того, Мустафа Джемілєв заявив, що основна частина продовольства з України використовується тими окупаційними силами, які брутально порушують права та свободи кримчан. 

Основна частина йде військовим частинам, окупантам, каральним загонам, загонам самооборони. Але в цьому зацікавлені оліхархи“, – каже Мустафа Джемілєв. 

Акція розпочнеться у 20-х числах вересня, а до того усі зацікавлені сторони можуть вплинути на її реалізацію.

Завдання цієї акції полягає в тому, щоб звернути увагу громадськості на той безлад, який чиниться на адмінкордоні, і врегулювати відносини з окупаційним режимом. Не можна годувати бандитів, які знущаються з людей на окупованій території“, – переконаний Мустафа Джемілєв.

Організатори акції висувають попередні вимоги до Російської Федерації:

– звільнення українських політв’язнів – делегата ПАРЄ Надії Савченко, кінорежисера Олега Сенцова, антифашиста Олександра Кольченка, Ахтема Чийгоза, Мустафи Дегерменджі, Алі Асанова, Таїра Смедляєва;

– усунення незаконних перепон для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ в Криму;

– безперешкодний допуск до Криму іноземних журналістів та міжнародних спостерігачів, які наглядають за дотриманням прав людини;

– припинення кримінального та адміністративного переслідування кримських татар та інших громадян України в Криму;

– зняття заборони в’їзду до Криму лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву та Рефату Чубарову, а також активістам національного руху кримських татар Ісмету Юкселю та Сінаверу Кадирову.

Ініціатори акції не виключають протидії як з боку сил на материковій Україні, так і з боку окупаційної влади, яка буде тиснути на родичів співорганізаторів блокади. 

“Ми хочемо уникнути будь-яких спекуляцій, що мовляв, хтось хоче закрити одне постачання продовольства і відкрити свою справу. Ми пропонуємо зробити це уряду, бо захист прав громадян України, які вимушені жити в умовах окупації – це зобов’язання самої держави”, – нагадує Рефат Чубаров.

І в прем’єр-міністра, і в президента є розуміння того, що це ненормально і що необхідно приймати заходи, розповідає Мустафа Джемілєв.

Коли я президенту кажу, що необхідно відміняти закон про вільну економічну зону, він чітко каже, що з цим погоджується. “Але я не можу диктувати парламенту, щоб його скасувати”, – каже він. А те, що він не відповідає інтересам держави – зрозуміло. Те саме сказав прем’єр-міністр – що з цим безладом треба закінчувати. І Кабмін розробив проект рішення. Однак він чомусь не організовується. Я думаю, що тут головна причина в тому, що багато хто не зацікавлений в цьому“, – підсумовує Мустафа Джемілєв. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: