Кримська влада націоналізувала “вишки Бойка” та компанію Ахметова

Дата: 08 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Кримська влада з початку анексії Криму націоналізувала низку об’єктів державної та приватної власності, серед них – заповідники, відомі виноробні заводи, “вишки Бойка” та енергопостачальна компанія Ріната Ахметова.

Про це йдеться у матеріалах круглого столу на тему: “Питання власності та землі в умовах окупації Криму: дефіцит прав”, який відбувся 7 травня в інформагентстві “Укрінформ”.

Фото: Depositphotos

Зазначено, що з моменту анексії Криму відбувається безпрецедентна націоналізація як державної, так і приватної власності. Загалом, за даними самопроголошеної влади, націоналізовано близько 250 об’єктів, але реальні цифри набагато більші. Відбулася націоналізація майна підприємств, організацій та установ, що належать до агропромислового комплексу, лісового та мисливського господарства. Це 141 об’єкт, серед них – кримські заповідники, природні парки та лісгоспи, виноробні заводи “Магарач” і “Масандра”, завод шампанських вин “Новий Світ”.

17 березня 2014 року так звана Державна Рада Криму прийняла постанову “Про питання енергетичної безпеки Республіки Крим”, якою націоналізувала ПАТ “Чорноморнафтогаз”, кримські активи ПАТ “Укртрансгаз” і ДАТ “Феодосійське підприємство із забезпечення нафтопродуктами”. Таким чином, було націоналізовано дві морські платформи глибокого буріння, більш відомі як “вишки Бойка”, хоча для їх купівлі “Чорноморнафтогаз” брав кредит у НАК “Нафтогаз Україна”.

21 січня 2015 року націоналізовано компанію ДТЕК “Крименерго”, що входить до холдингу ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова, щодо якого Генпрокуратура України проводить перевірку причетності до фінансування проросійських збройних угруповань на Донбасі. У прес-службі холдингу рішення про націоналізацію назвали “несподіваним та безпідставним кроком”.

Підприємств, що працюють за українським законодавством, на півострові практично не лишилося, продовжують працювати багато підприємств, які перереєструвалися як російські або зареєстрували у Криму дочірні підприємства.

У квітні 2014 року так звана Державна Рада Республіки Крим прийняла постанову “Про питання управління власності Республіки Крим”, де зазначається, що власністю Республіки Крим вважається уся власність, яка знаходиться у Криму на момент “референдуму” та до моменту розділення на муніципальну, федеральну та власність суб’єкта Федерації. 21 січня 2015 року до постанови внесли зміни, згідно з якими підприємства, внесені до окремого додатку постанови, не мають права на отримання компенсації. Таким чином, постанова порушує навіть російське законодавство, за яким власникам компаній потрібно виплачувати компенсації з коштів регіонального бюджету (у випадку з Кримом близько 75% бюджету – це безоплатне перерахування з бюджету РФ).

З кінця 2014 року власники об’єктів намагаються оскаржувати “націоналізацію” у російських арбітражних судах, серед таких власників – бізнесмени Сергій Тарута та Ігор Коломойський. За даними міністра юстиції України Павла Петренка, еквівалент втрат об’єктів державної власності – більше 1 трільйона гривень, однак міністр уточнив, що це сума без врахування втраченої вигоди і вартості корисних копалин, а також морського шельфу. 

Нагадаємо, експерти інформаційного центру Free Crimea підрахували втрати Криму за час російської окупації у сфері зовнішніх транспортних послуг. Згідно з отриманими даними, найбільше постраждали сфери повітряного, морського, автомобільного, залізничного транспорту. Найменше дохід знизився у сфері трубопровідного транспорту.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter