Коректна термінологія, але мало інформації: як українські медіа пишуть про ЛГБТ?

Дата: 21 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Українські онлайн-медіа не використовують гомофобних термінології та висловів, коли розповідають про життя ЛГБТ-українців, але підіймають теми недискримінації гомосексуалів лише під час прайд-тижня. 

Такі дані моніторингу “Що пишуть про ЛГБТ в Україні” оприлюднив ІМІ. 

Експерти ІМІ проводили моніторинг з 12 по 18 червня поточного року в 16 загальнонаціональних ЗМІ. Згідно з дослідженням, наразі в онлайн-медіа відсутні відверті гомофобні вислови або заголовки, маніпуляції чи некоректна термінологія щодо ЛГБТ-людей.

“ЗМІ вживали більш коректну термінологію щодо прайду, ніж минулого року. Цього року не було зафіксовано жодного випадку некоректної термінології, тоді як минулого вживали застарілу термінологію “нетрадиційна сексуальна орієнтація” або “гомосексуалізм”, яку неприпустимо використовувати в журналістських публікаціях, адже суфікс -ізм вказує на течію, учення або хворобу”, – розповідають дослідники. 

Водночас, як ідеться в моніторингу, українські онлайн-медіа пишуть не так багато на тематику, пов’язану з життям ЛГБТ-українців:

“За тижневий період моніторингу в 16 загальнонаціональних онлайн-медіа експерти ІМІ зафіксували лише 25 новин, що стосувалися ЛГБТ. 36% загальної кількості новин про ЛГБТ в українських онлайн-медіа стосувалися “КиївПрайду”. Водночас лише сім онлайн-медіа з 16 опублікували новини про нього. Зазвичай у них ішлося про те, що в Києві очікується прайд на 10 тисяч осіб та що цьогорічна програма присвячена не лише правам людини, а й інклюзивності”. 

З підготовкою до “КиївПрайду”, як зазначають експерти, активізувалися і противники Маршу рівності. Зокрема, 20% матеріалів загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено антипрайду. Найбільше матеріалів щодо противників Маршу рівності було зафіксовано на “Українській правді”.

Загалом експерти відзначили, що більшість (80%) матеріалів ЗМІ були нейтрально забарвленими, у 16% про ЛГБТ-людей розповідали в позитивному світлі і лише в 4% це робили з негативним забарвленням. 

Як відомо, основною темою “КиївПрайду” цього року стала “Свобода. Єдність. Боротьба”, а головним гаслом – “Наша традиція – це свобода!”. Організатори Маршу рівності, який стане завершенням цьогорічного прайд-тижня, очікують 23 червня в столиці України до 10 тисяч учасників. Вперше в історії підтримати Марш рівності офіційно закликали у КМДА. 

Центр прав людини ZMINA також святкує прайд-тиждень та запрошує долучитись і вас. Відомо, що досі у своїй країні ЛГБТ-українці стикаються з виявами дискримінації в навчанні, роботі та звичайному житті. Цікаво, що більшість українців доброзичливо ставиться до представників, наприклад, інших національностей, але у більш ніж половини громадян ЛГБТ-люди викликають настороженість. 30% опитаних не готові приймати у своєму житті гомосексуалів, але готові бути толерантними, якщо представник ЛГБТ-спільноти є туристом (37%), колегою по роботі (14,8%) та сусідом (13,8%). Водночас, за словами експертів, негативне сприйняття українцями ЛГБТ-співгромадян спричинене тим, що лише 4,9% опитаних мають серед своїх знайомих геїв, лесбійок, бісексуалів або трансґендерів.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: