Конституційний Суд вирішить, чи законно уряд приховує стенограму

Дата: 20 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Конституційний Суд розгляне питання щодо конституційності положення закону про Кабінет Міністрів, згідно з яким стенограма засідання уряду має конфіденційний характер. КС реагуватиме на відповідне звернення Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.

Про це повідомляє прес-служба Уповноваженого.

У поданні омбудсмана йдеться, зокрема, про те, що згідно з частиною 9 статті 46 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” стенограма засідання уряду є внутрішнім робочим документом Кабміну, має конфіденційний характер і використовується для складення протоколу засідання. Стенограма засідання КМУ надається Верховній Раді України, президенту України, членам Кабінету Міністрів на їх запит.

Водночас, у омбудсмана наголошують, що відповідно до частин 2 та 3 статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Частина третя статті 34 Конституції України встановлює вичерпний перелік підстав, за яких можливе обмеження доступу до інформації.

Так, це положення передбачає перелік різних інтересів, за наявності яких можливе обмеження права. Відповідно, і закон має передбачати можливість обмеження інформації винятково в цих інтересах. У разі ж відсутності достатніх та відповідних аргументів щодо необхідності захисту вказаних інтересів шляхом обмеження доступу до інформації, інформація має бути відкритою для суспільства і надаватись на запит у відповідності до встановленого порядку.

Проте оскаржуване в КС положення встановлює абсолютне обмеження права незалежно від того, чи вимагають цього захищені інтереси, виключає можливість забезпечувати баланс інтересів в кожному конкретному випадку з врахуванням особи запитувача, характеру інформації, що містить відповідна стенограма, ролі такої інформації в суспільній дискусії щодо значущих для суспільства питань.

“Визначаючи, що стенограма засідання Кабінету Міністрів України є внутрішнім робочим документом Кабінету Міністрів України, що має конфіденційний характер, частина дев’ята статті 46 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” встановлює абсолютне обмеження права особи на доступ до відповідної інформації”, – йдеться у поданні Уповноваженого.

Водночас стенограма засідання уряду відображає розгляд питань, що мають значення для всього суспільства, позиції членів КМУ щодо цих питань, містить інформацію про дискусії, які мали місце перед прийняттям рішення, аргументи посадових осіб на користь та проти прийняття певного рішення. Відповідно, інформація, що міститься в стенограмі засідання уряду, є суспільно необхідною, крім випадків, коли буде встановлено, що її оприлюднення дійсно зашкодить інтересам, передбаченим частиною третьою статті 34 Конституції України.

Враховуючи наведене, Уповноважений просить Конституційний Суд визнати положення частини дев’ятої статті 46 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” таким, що не відповідає положенням Конституції.

За поданням Омбудсмана у КСУ відкрито конституційне провадження у справі, а також здійснюється підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: