“Коли впаде керченський міст, що вони робитимуть?”, – Верещук закликала росіян виїхати з окупованого Криму

Дата: 30 Вересня 2023
A+ A- Підписатися

Віцепрем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук закликала цивільних росіян, які незаконно перетнули державний кордон України, виїхати з українського Криму.

Про це вона написала у Telegram.

Ірина Верещук (зліва)

Верещук попередила, що зазвичай “все неприємне трапляється раптом”.

“Коли впаде кримський міст (це питання часу, це очевидно), коли буде перерізано сухопутний коридор, коли почнуться наземні бої на півострові, що вони робитимуть?”, – наголосила віцепрем’єрка.

Верещук підкреслила, що тисячам цивільних швидко покинути півострів не вдасться. З перерізаними шляхами, коли навколо бої, це просто нереально.

“Тому звертаюсь до цивільних росіян, які незаконно перебувають на півострові. Перебування в українському Криму для вас є небезпечним. Їдьте. Не легковажте”, – звернулася міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Центр національного спротиву (ЦНС) та Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим повідомляють, що російські окупанти в тимчасово окупованому Криму поширюють періодику, на сторінках якої замовчують війну, аби заспокоїти росіян.

У відомстві вказують, що в українському Криму росіяни “поширили чергову макулатуру у вигляді так званої газети “кримская правда”

“Макулатуру видають безкоштовно, але особливістю примірника є те, що в ньому менше згадується про хід війни. Окупанти цього разу наголошували на побутових речах. В газеті міститься лише кілька заміток стосовно здатності армії РФ нібито втримати окуповану територію під своїм контролем. Також окремо наголошується на тому, що український контрнаступ неуспішний, аби уникнути будь-яких невдоволень”, – мовиться у повідомленні ЦНС. 

У серпні 2023 року голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розкритикував норму щодо політики колонізаторів з Росії в ухваленій парламентом заяві про пріоритетні напрямки у сфері деокупації Криму. У документі декларується, що “громадяни російської федерації та інші особи, які незаконно перемістилися на територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя протягом періоду тимчасової окупації, будуть видворені з території України шляхом прийняття індивідуальних рішень відповідно до законодавства”

Рефат Чубаров

“Ви уявляєте собі індивідуальне рішення щодо мільйона колоністів? Я – ні. Було б доцільно, якби Верховна Рада взяла на себе зобов’язання удосконалити згідно із міжнародним гуманітарним правом законодавство щодо колоністів, які незаконно поселилися на вкраденій землі. Є десятки способів, які їх видворити”, – сказав Рефат Чубаров під час саміту Експертної мережі Кримської платформи. 

Він пропонує оголосити появу росіян на півострові злочином та щоб Україна проявила гуманність до них та відпустити їх у встановлений строк. 

Заступниця Представниці Президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко заявила, що у влади немає розбіжностей з позицією Меджлісу. Вона наголосила, що ті, хто незаконно в’їхав в Україну, мають покинути державу. Питання лише полягає у механізмі реалізації видворення. 

Ольга Куришко назвала заяву Верховної Ради декларацією з боку держави для світу, що Україна не бажає та не буде порушувати міжнародне право. 

Менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова поділяє позицію, що видворення іноземців, які незаконно перетнули державний кордон, має бути у встановлений законом спосіб. Вона вважає, що у напрацюванні нових механізмів має брати участь Державна міграційна служба України, оскільки індивідуальні рішення будуть її відповідальність після звільнення півострова. 

“Наразі стоїть питання розробки механіки та строку, у яких іноземці мають полишити територію України. Це питання має розрахувати ДМС спільно з Міністерство внутрішніх справ. Напевно, це не має бути в перший день, а протягом двох чи трьох місяців, у яких вони мають полишити Україну. Потім влада буде розбиратися з окремими випадками”, – прокоментувала правозахисниця.  

Рефат Чубаров наголосив, що колонізатори – це безпекове питання для корінного народу, яке після репресії росіян на півострові залишилося усього 13%. 

“Я закликаю юристів не поспішати, а зробити законним нашу мету. Ми б могли записати норму в законодавстві, що кожен, хто незаконно поселився на тимчасово окупованих територіях є злочинцем та підлягає покаранню, до прикладу, від 3 – 5 років ув’язнення. Але Україна надасть їм в межах амністії виїхати протягом двох місяців. Якщо людина цього не зробить, її засудять. Вона відситить термін і її видворять в індивідуальному порядку з України”, – сказав Рефат Чубаров та закликав експертів співпрацювати з політиками та юристами. 

Нагадаємо, з початку тимчасової окупації Криму Росія проводить агресивну політику колонізації півострова. Із 2014 до 2021 року до Криму, за різними оцінками, незаконно переселилися від 600 тисяч до мільйона громадян Російської Федерації. Водночас десятки тисяч громадян України змушені були виїхати з Криму через “отруйну” атмосферу на півострові та політичні репресії, від яких найбільше потерпають кримські татари та українці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter