Харків’янин переміг в суді банк, що відмовився надати кредит через інвалідність

Дата: 03 Грудня 2013
A+ A- Підписатися

Харківський апеляційний суд підтвердив – в Україні існує дискримінація. Цього разу жертвою дискримінації стала людина з інвалідністю, яка не змогла отримати кредит. Суд визнав дії банку незаконними та зобов’язав виплатити постраждалому одну тисячу гривень компенсації.

Чоловік вирішив придбати телевізор в одному з торгових центрів і звернувся до представника банку з проханням про надання кредиту.

Все було добре аж до того моменту, доки працівник банку не дізнався про те, що потенційний клієнт є інвалідом першої групи. Тоді раптово виникла обов’язкова необхідність поручителя. Оскільки поручителя у заявника не було, то і кредит йому видати відмовились.

Спілкування клерка та харків’янина було знято на відео, яке стало потім доказом в суді. Під час засідання представник банку зазначав, що вони мають право на власний розсуд вирішувати, чи надавати кредит тій чи іншій людині.

Проте суд також встановив, що чоловіку відмовили у наданні кредиту виключно з тих підстав, що він є інвалідом першої групи. При цьому банк не перевіряв його доходів, не оцінив майновий стан, не визначив ступінь забезпеченості позики.

З іншого боку громадянам, у яких немає інвалідності, можливе надання кредиту без поручителя. Розрахунок забезпеченості, оцінка доходів при цьому не беруться до уваги. «Такі дії банку є дискримінаційними та абсолютно недопустимими», – заявила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Слід зазначити, що найближчим часом подібна справа буде розглядатися і в одному із судів м. Києва.

В Києві Денис Петров оформив заявку на отримання кредиту та отримав від банку повідомлення про позитивне рішення. Їх влаштувало його місце роботи та дохід. Залишилось лише прийти до банку та поставити підпис на документах. Коли ж він це зробив, співробітники довго радились, але кредит видати відмовились, зазначивши: «А чого ви в заявці не вказали, що у вас інвалідність?». Звісно, пункту «Чи є у вас інвалідність / Стан здоров’я» в заявці не було, адже таке питання є дискримінаційним.

Проте, не можна сказати, що в справі поставлена крапка. Адже, як стало відомо Коаліції з протидії дискримінації, банк звернувся з касаційною скаргою до Вищого спеціалізованого суду по цивільних та кримінальних справах.

Олег Лепетюк, голова Харківської асоціації незрячих юристів, з цього приводу зазначає: «Я згоден з тим, що суди першої та апеляційної інстанції винесли справедливе та об’єктивне рішення. І найголовніше – це не відшкодування і розмір моральної шкоди, а те, що суд визнав ситуацію як дискримінаційну. Слід зазначити, що суд у своєму рішенні застосував Конвенцію ООН про права інвалідів. Нарешті цей документ починає працювати. І я сподіваюся, що Вищий спеціалізований суд залишить рішення в силі».

Судова справа була підтримана Фондом «Стратегічні судові справи з протидії дискримінації», що створений в рамках діяльності та пріоритетів Коаліції з протидії дискримінації за підтримки МФ «Відродження» та Європейської Комісії.

Марія Ясеновська, президент ХОФ «Громадська Альтернатива», експерт Коаліції з протидії дискримінації, зазначає: «Проблематика дискримінації за ознакою інвалідності є однією з пріоритетних напрямків діяльності Фонду. У нас є кілька справ, присвячених питанням доступності соціальних об’єктів для людей з інвалідністю, таких як аптеки, суди, місця громадського харчування. Однак питання, підняті в даній справі демонструють, що дискримінація людей з інвалідністю не обмежуються лише архітектурною доступністю».

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: