Як Україна змушуватиме Росію відповісти за аварію на “Титані” через міжнародні механізми

Дата: 14 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Україна за допомогою міжнародних механізмів домагатиметься від Росії компенсації шкоди через викид на кримському заводі “Титані”, спричиненої як мешканцям підконтрольної Україні території так і окупованої території Криму.

Про це 13 серпня на брифінгу заявив голова Міністерства з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш.

Фото Регіональний центр прав людини

Він розповів, що наразі Росія намагається звинуватити у викиді хімічної речовини з заводу Україну. І розповсюджує інформацію, що буцімто шкідлива речовина потрапила в повітря через нестачу на заводі прісної води з Дніпра, яка раніше постачалась на півострів через Північнокримський канал.

Але українські представники дослідили це питання і наводять докази того, що викид в атмосферу отруйної сполуки не міг статись через випарування з кислотонакопичувача, як намагається представити російська сторона.

            ЩО ДОВОДИТЬ БРЕХНЮ РОСІЇ ПРО АВАРІЮ НА ТИТАНІ?

Так, за словами Черниша, на підприємстві використовується сульфатний метод виробництва титану із застосуванням сірчаної кислоти. І хімічна сполука, яка спричинила отруєння, – це сірчистий ангідрид або двоокис сірки So2. Для її випаровування не достатньо тієї температури, до якої може нагрітися кислотонакопичувач на вулиці. А під час безпосереднього виробництва у цехах температура піднімається до 200 градусів, і в цей момент можливий викид So2.

“При цьому станом на 9 число на дахах виробничих цехів відбувались якісь ремонтні роботи, це дає підстави вважати, що на підприємстві справді були якісь проблеми і порушення”, – говорить Черниш, пояснюючи, що факт ремонтних робіт зафіксували за допомогою фотографій з супутника.

Водночас, окупаційна влада розповсюджує листівки про те, як діяти громадянам у зв’язку з викидом, із посиланням на хлористий титан. Тобто говорять про іншу методику виробництва ніж та, яка застосовується на даному підприємстві, наголошує міністр.

При цьому підконтрольна Росії влада не надає інформацію Україні, не публікує офіційні дані замірів, тримаючи цю ситуацію “ніби в тумані”.

Міністр наголосив, що відповідальність за технологічну аварію лежить на Росії, яка окупувала Крим і заволоділа заводом при цьому “жодної копійки не вклала в модернізацію шкідливого виробництва”.

“Україна буде застосовувати міжнародні механізми, аби стягувати всю шкоду, заподіяну цими викидами, в тому числі, цивільному населенню як на контрольованій території України, так і на неконтрольованій”, – наголосив міністр.

Начальник управління прокуратури Автономної Республіки Крим Євген Комаровський повідомив, що за фактом аварії відкрито кримінальне провадження за статтею 241 ККУ “Забруднення атмосферного повітря”.

Правоохоронці розслідують три версії цього правопорушення: викид шкідливих речовин унаслідок неправильної експлуатації заводу “Кримський титан”; викид через пошкодження резервуарів з відходами під час військових навчань РФ; навмисна диверсія з метою створення масштабної інформаційної кампанії проти України для дестабілізації ситуації на півдні Херсонщини.

Комаровський закликав всіх постраждалих від екологічної катастрофи громадян України звертатися до органів правопорядку АРК, а саме – до прокуратури у Києві та Херсоні та органів Національної поліції в Одесі та Херсоні.

ЯК ПРИТЯГНУТИ РОСІЮ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НА МІЖНАРОДНОМУ РІВНІ

Представники міністерств і правозахисних організацій говорять, що для притягнення до відповідальності за аварію можна використовувати міжнародну Конвенцію про захист Чорного моря від забруднень, яку ратифікували всі причорноморські держави.

Інфографіка Регіональний центр прав людини

“В рамках цієї конвенції не дозволяється забруднювати не тільки води річок, які впадають у море, а також повітря над морем”, – говорить Черниш.

Крім того, Міністерство закордонних справ підготувало проект звернення до міжнародної Організації із заборони хімічної зброї. Наразі спільно з МОЗ та Мінекології проводиться збирання інформації для підкріплення цього звернення фактами та результатів експертиз щодо стану хімічного забруднення в окупованому Криму.

Відмова окупаційної влади Криму у наданні екологічної інформації може стати основою для звернення до Європейського суду з прав людини.

“Це 10 стаття Конвенції про права людини, де йдеться про право на отримання  інформації. Якщо окупаційна влада відмовляється надавати офіційну інформацію, що саме сталося на “Кримському титану”, то необхідно збирати ці письмові відмови”, – наголошує експерт Регіонального центру з прав людини Віталій Набухотний.

Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко радить також постраждалим громадянам фіксувати та документувати усі зміни стану здоров’я, зберігати усі чеки та квитанції про оплату лікування, а також будь-яке підтвердження витрат на оренду житла.

У разі втрати врожаю, правозахисник радить одразу звернутись до фітосанітарного нагляду та до місцевої влади для складання акту про нанесений збиток, а також повідомляти правоохоронні органи.

“Міжнародне право покладає на Російську Федерацію, як на державу-окупанта, ряд обов’язків. Здійснюючи ефективний контроль над окупованим Кримом, вона зобов’язана піклуватися про природне середовище та оберігати його від тривалої та серйозної шкоди”, – підсумував Віталій Набухотний.

На його думку, екологічну ситуацію, яка склалася на сьогодні, можна в перспективі розглядати в контексті відповідальності РФ за порушення прав населення Криму відповідно до стандартів міжнародного права прав людини, зокрема, в контексті статей 8, 10 Європейської конвенції. У випадку погіршення ситуації та переміщення населення через стан довкілля в Криму – юрист припускає можливість передачі доказів до Міжнародного кримінального суду.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: