Європейський суд призначив компенсацію хлопцю, якого катували харківські міліціонери

Дата: 24 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Європейський суд ухвалив рішення про виплату компенсації хлопцю, що постраждав від катувань з боку працівників міліції у Харкові.

Як повідомляє сайт Харківської правозахисної групи, Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі “Серіков проти України”. Справу було підтримано Фондом стратегічних справ Харківської правозахисної групи, інтереси заявника представляв адвокат Андрій Крістенко.

У травні 2008 року молодого хлопця Сергія Серікова на одній з харківських вулиць затримали двоє правоохоронців та знайшли в нього при обшуку пакет з наркотичною речовиною. Замість того, щоб викликати адвоката та здійснити усі дії, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом, працівники міліції відвезли хлопця до приміщення Харківського міського управління МВД та почали “вибивати” з нього зізнання. При цьому, як говорить Сергій, йому погрожували зґвалтуванням неприроднім шляхом, били по голові та інших частинах тіла, робили вигляд, що ось-ось застосують до нього табельну зброю, а також застосовували так зване “палестинське підвішування” – піднімали на висоту близько метра з закутими у наручники за спиною руками та скидали на підлогу обличчям униз. Катування тривали по кілька годин, хлопець втрачав свідомість, його приводили до тями і продовжували знущатись.

В результаті хлопець був змушений зізнатись у вчиненні усіх злочинів, які йому інкримінували. У міліції взяли з нього два пояснення: про те, що він дійсно мав при собі наркотики, та про те, що не має претензій до правоохоронців.

Коли мати Сергія знайшла його після довгих пошуків, хлопець був весь у синцях, підборіддя розпухло, на руках були сліди від наручників. Але викликана до управління бригада “швидкої” не зафіксувала пошкоджень на тілі. Водночас згодом судово-медична експертиза виявила наявність забою голови, синці на тілі та на зап’ястях.

Міська прокуратура прийшла до висновку, що до хлопця застосовували лише наручники, що не виходило за межі передбачених законодавством дій. Заявник оскаржив це рішення, справу закривали і відкривали знову, але у підсумку ознак злочину в діях міліціонерів не знайшли.

У 2009 році було надіслано скаргу до Європейського суду з прав людини, і суд знайшов порушення Європейської Конвенції як стосовно факту катування Сергія Серікова міліціонерами, так і щодо неспроможності держави провести ефективне розслідування. Судом призначено виплатити хлопцю 8 тисяч євро у якості компенсації моральної шкоди.

Нагадаємо, 22-річний мешканець Черкас розповів, що його катували у райвідділі міліції, звинувативши у крадіжці велосипеда. Місцеві активісти повідомили, що у цьому райвідділі катували й інших людей, вибиваючи з них зізнання у злочинах.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: